Süper Bilgisayar Yarışında ABD Bir Kez Daha Çin'e Yeniliyor

Süper Bilgisayar Yarışında ABD Bir Kez Daha Çin'e Yeniliyor

 

Dijital yarışta ABD geçtiğimiz yıllarda bayrağı Çin'e kaptırmıştı. Sunway TaihuLight süper bilgisayar yarışında oldukça öne geçerken, yeni projesi dijital yarışta ABD 'yi yine Çin'in yıllarca gerisine düşürüyor.du. Ardından gelen süper bilgisayar Tienhı-2' yi de alt eden Sunway TaihuLight'a yeni bir rakip daha yine Çin'den geliyor.

Çin'in Xinhua Haber Ajansına göre 2017'de inşa edilecek olan yeni süper bilgisayar, yeryüzündeki en hızlı işlem yapan Sunway TaihuLight'tan çok daha süratli olacak. Bundan birkaç ay önce de Japon hükûmetinin “sipariş” verdiği süper bilgisayarın saniyede 130 katrilyon işlem yapabilmesi (veya teknolojik jargonu ile 130 petaflop hızında) planlanıyordu. Ancak yeni Çin süper bilgisayarı bunu da aşacak bir hıza sahip olacak.

Çin'in yeni projesi saniyede milyar kere milyar işlem yapabilme kapasitesine sahip (exascale işlem yapabilme) kapasitesine sahip olacak. Bu şartlar altında Japonya'yı ve ABD'yi yine geride bırakacak. Projenin başındaki mühendislerin söylediğine göre süper bilgisayarın prototipi 2017yılının sonuna yetişecek. Tam kapasiteyle çalışmaya başlaması ise 2020 yılını bulacak. Bu bilgisayar Çin'de yapılan ilk süper bilgisayar Tianhe-1'den 200 defa daha güçlü olacak.

Yeni süper bilgisayar ne yapacak?

Yeniden tasarlanan üçüncü nesil bilgisayar Tianhe-3'ün, bilimsel araştırmalara önemli katkı sağlayacağı ön görülüyor. Süper Bilgisayar Tienhı-3’ün, deprem simülasyonları yapabileceği ve salgın hastalıklarla mücadelede etkili rol oynayacağı da söyleniyor. Öte yandan Sunway-TaihuLight,  saniyede 125,436 petaflop işlem kapasitesi ile Tienhı-2'yi geçerek birinci olmuştu.

Kısaca ABD'nin Intel yongaları 2015 yılında Çin'e ihraç edilmesini engellemesi, ülkeyi ABD'ye karşı güçlü olmaktan alıkoymamış gibi görünüyor.

Dünyanın En Güçlü Süper Bilgisayarı Çin'de

Dünyanın En Hızlı 10 Süper Bilgisayarı

Japonya Dünyanın En Süper Bilgisayarını Yapmak İçin 173 Milyon Dolar Ayırdı

YORUMLAR