Supercell Satıldı, Clash of Clans Artık Finli Değil Çinli

Supercell Satıldı, Clash of Clans Artık Finli Değil Çinli

Clash of Clans, Boom Beach, Clash Royale gibi oyunların yapımcısı Finlandiya menşeli Supercell, Tencent isimli bir Çinli şirket tarafından satın alındı. Tencent büyük oyun firmalarını yutmaya devam ediyor.

Tencent Clash of Clans oyununun geliştiricisi Supercell’i 8.2 milyar dolara satın aldı. Tencent bu hamlesiyle dünyanın en çok satan iki oyununa da sahip olmuş oldu. Hatırlarsanız Tencent geçtiğimiz haftalarda Riot Games’i de satın almıştı. Ancak Tencent bu hamleleriyle oyun piyasasında hızla yükselen ve tekel olma yolunda ilerleyen bir şirket imajı da çiziyor. Çünkü Tencent’in Epic, Activisioon Blizzard gibi güçlü şirketlerin de hisselerine sahip olduğu biliniyor. Tencent Supercell'i 2013 yılında 2 taksitle yüzde 73 hissesini satın alan Japon Softbank telekomünikasyon devinden satın aldı. Softbank 2013'te Supercell'in önce yüzde 51'ini satın almış sonra da bu hissesini yüzde 73'e kadar yükseltmişti. Tencent bu yüzde 73'lük hissenin yeni sahibi oldu. 

Tencent’in bu satışı Eylül veya Ekim ayında tamamlayacağı söyleniyor. Satış anlaşmasının ardından konuşan Supercell CEO’su Ilkka Paananen yaptığı basın açıklamasında, “Bu yeni iş ortaklığımızla beraber Çin’de de yeni iş fırsatları yakalayacağımıza inanıyoruz, Supercell oyunlarının milyonlarca yeni insana ulaşabilmesi için harika bir kanal yaratıldı” dedi. 

Clash Of Clans, Supercell'e 871 Milyon Euro Kazandırdı

Her Gün 100 Milyon Kişi Clash Royale Geliştiricisi Supercell'in Oyunlarını Oynuyor

YORUMLAR