Şüpheli Bir Windows Güncellemesi Kullanıcıların Yüreğini Ağzına Getirdi

Şüpheli Bir Windows Güncellemesi Kullanıcıların Yüreğini Ağzına Getirdi

Microsoft’un yayınladığı bir güncellemenin anlaşılamayan bir mesaj vermesi Windows 7 kullanıcılarının yüreğini ağzına getirdi.

Microsoft’un yaptığı bazı güncellemelerde hata mesajları almak kullanıcılar için aslında çok sıradan bir durum. Ancak geçen gün Windows 7 için yapılan güncellemenin verdiği uyarı mesajı kullanıcıları oldukça ürküttü. Mesajının ne olduğunu profesyonel Windows kullanıcıları bile anlamakta güçlük çektiler.

4.3MB’lık küçük bir güncelleme paketi oldukça karışık bir  güncelleme mesajıyla kullanıcıları baş başa bıraktı. Hata mesajında güncellemenin Microsoft’tan gelip gelmediği bile belli olmazken, zaten anlaşılması güç hata açıklamaları daha da karmaşık bir biçimde ekranlarda belirdi.

Bu durum için Microsoft tam 12 saat sonra yanıt verdi. Microsoft yanlış bir kod yığınının bir şekilde güncellemeye karıştığını, böylelikle yapılan güncellemenin bozuk bir paket olarak dağıtıldığını açıkladı. Ancak pek çok kullanıcı özellikle sistemlerini yeniden başlattıklarında sıkıntılar yaşadılar. Bu güncelleme Windows Gezgininin çökmesine, verilerin doğru kayıt edilememesine, hatta Sistem Geri Yükleme seçeneğinin çalışmamasına yol açıyor. Ama bu durum tüm sistemlerde olmayabiliyor.

Öte yandan İsrail’den gelen bir bilgiye göre İranlı siber korsanların bu güncellemeyi bozmuş olabileceği de iddia ediliyor. Ancak Microsoft bunu doğrulayan bir açıklama yapmadı.

Sistemlerde beliren güncelleme mesajı ise aşağıdaki gibi görüntülendi. 

Windows 10 İçin KB3081436 Kodlu Yeni Bir Güncelleme Daha Yapıldı

Microsoft, Windows 10'da Saptadığı Önemli Bir Açık İçin Güncelleme Yayınladı

YORUMLAR