Sürücülerin Korkulu Rüyası Elekronik Radar Sistemi İstanbul'un Yollarına Kuruluyor

Sürücülerin Korkulu Rüyası Elekronik Radar Sistemi İstanbul'un Yollarına Kuruluyor

Araç sürücülerinin korkulu rüyası haline gelen elektronik radar sistemi TEDES, Türkiye genelinde yaygınlaştırılıyor. Sistemin İstanbul'da kurulması için çalışmalar başladı bile.

Sürücülerin yaptığı her türlü hatayı kayıt altına alan ve otomatik olarak ceza kesen sistem, düzenli ve güvenli trafik akışı sağlamak için karayollarına kurulacak. Pilot uygulaması biten ve yaygınlaştırılması beklenen bu "siyah kuleli" radarların İstanbul'da kurulması için çalışmalar da geçtiğimüz günlerde başladı. Bundan sonra İstanbul'daki sürücüler diken üzerinde olacak.

İstanbul'da 150'den Fazla Noktaya TEDES Kurulacak

Kentin 150'den fazla stratejik noktasına kurulacak olan sistem hayata geçtiğinde ise EDS'lerin görevini üstlenecek. Sistemi kurup Emniyet Genel Müdürlüğü'ne teslim edecek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kesilen cezaların aylık yüzde 30'unu da hizmet bedeli olarak kendi kasasına indirecek. 

TEDES'lere Motorlu EDS'ler Eşlik Edecek

Eskiden sadece sabit olarak hizmet veren TEDES, yeni düzenleme ile birlikte hem mobil hemde sabit olacak. Gerekli yerlere kurulacak olan TEDES'in yanı sıra, sabit cihazların kurulamayacağı bölgelere de motorlu EDS'ler gönderilecek. Böylece kayıpsız olarak hatalar önlenmeye çalışılacak. Sistemler senkronize çalışarak verileri anında TEDES merkezine iletecek.

Gelişmiş Sistemler Sürücülere Göz Açtırmayacak

İlk olarak pilot şehirlerde uygulanan TEDES, bundan sonra daha gelişmiş sistemlere sahip olarak tüm Türkiye'de belirli noktalara kurulacak. Hali hazırda aşırı hız ve kırmızı ışık ihlallerini tespit edebilen sistem bunların yanı sıra artık hatalı sollama, şerit ihlali, park yasağı, ters yön ve hız koridoruna uymama gibi ihlalleri de kontrol edebilecek.

İhlal yapan araçları anında merkeze iletebilen bu kara kulelerin yaygın hale gelmesiyle birlikte her yıl milyonlarca lira Emniyet Müdürlüğü'ne ve belediyelere akacak. Sürücüler için tam anlamıyla sınav niteliğinde olacak TEDES'lerin trafiğe katkısı da ilerleyen günlerde belli olacak.

Müjde! Elektronik Radar Uygulaması Tarih Oluyor

Rekabet Kurulu Pahalı Oyun Satan Teknosa'ya 18, Vestel'e 8 Milyon TL Ceza Kesti


YORUMLAR