Sürücüsüz Kamyon Konvoyu Avrupa'yı Baştan Başa Geçti

Sürücüsüz Kamyon Konvoyu Avrupa'yı Baştan Başa Geçti

Dün sabah saatlerinde yola çıkan, sürücüsüz kamyon konvoyu Hollanda'nın Maasvlakte limanına ulaşmayı başardı. Projenin sorumluları, bütün Avrupa kıtasını geçmeyi başaran bu filoyu, taşımacılığın geleceği olarak tanıtıyor. 

European Truck Platooning ismiyle düzenlenmeye devam edilen deneylerde amaç; minimum sürücü ile maksimum aracı yolda tutabilmek. Bunun için en başta yer alan aracın gerçek bir sürücü tarafından idare edilmesi gerekiyor. Onun ardından gelen araçlar ise Wi-Fi bağlantısı ile birbirlerine bağlanıyor ve sürücüye gereksinim duymadan öndeki aracı takip edebiliyorlar. Konvoyun başını çeken kamyonda yer alan sürücü, gaz ve fren kontrolünü gerçekleştirerek, bütün konvoyun güvenli şekilde ilerlemesine ön ayak oluyor. 

Deneyin isminde de geçen platooning, Avrupalıların bir süredir üzerinde çalıştıkları bir sistemi anlatan bir terim. Bu terim trafik sorununu azaltmak, kaza sayılarını indirgemek ve yakıt kullanımını azaltmak için planlanan sürüş düzenleme deneyleri için kullanılıyor. Hollandalı araştırma firması TNO ise "platoon(taşıt grubu)" içinde yer alan bu kamyonların her yolculukta, normalden daha az yakıt harcadığını tespit ettiklerini açıkladı. Yine aynı raporda yer alan bir bilgiye göre; araba kazalarının %90'ı insan hatasından kaynaklanıyor. Bu sebeple kendi kendini idare edebilen, sürücüsüz araçlar, daha az kazaya sebebiyet veriyor.

Tüm bu deney boyunca 6 farklı kamyon modeliyle çalışılmış. Bu modeller Daimler, Volvo ve Volkswagen'in alt markası olan Scania'nın araçlarından seçilmiş ve hepsi farklı bir güzergah izlemiş. En uzun yolu kat eden Scania konvoyu 2000 kilometre yol yaparak, İsveç, Danimarka ve Almanya üzerinden Hollanda'ya ulaşmayı başarmış. Yine de bütün bu kamyonlar, yolculuk boyunca taşıt grubu içinde yer almamış. Sadece otoyoldaki seyirin normale döndüğü sıralarda bir sıraya girmişler. Konvoyun Wi-Fi üzerinden birbirine bağlanıp, sürücüsüz ilerleyebildiği durumlarda bile her kamyonda ayrı ayrı insanlar, her an kontrolü ele almak için bekliyorlarmış.

"The Platoon Challange" teknolojinin gelecek vaat ettiğinin en iyi göstergelerinden bir tanesi olmuş durumda. Yine de resmi olarak kullanılmaya başlanması için bir dizi bürokratik işlemin halledilmesi, ülkeler arasında çeşitli anlaşmaların imzalanması gerekiyor. Buna rağmen 14 Nisan tarihinde toplanacak olan Avrupa Taşımacılık Konseyi, sistemin geleceğine dair kapsamlı bir tartışma başlatacak. Bunun sonucunda ortaya çıkacak kararlar, yeni denemelere ve resmiyete yol açabilir. 

İlk Sürücüsüz Yarış Roborace Başlıyor

Google'ın Sürücüsüz Arabası Otobüse Çarptı

Samsung ve BMW Sürücüsüz Otomobilleri Ortaklaşa Üretecek

YORUMLAR