Sürücüsüz Uber Aracı Çarptığı Yayayı 6 Saniye Önce Görmüş

Sürücüsüz Uber Kaza

Yakın zaman önce Arizona'da çeşitli testler gerçekleştiren sürücüsüz Uber aracı, bisikletli yaşlı bir kadına çarpmış ve ölümüne sebebiyet vermişti. Kazanın ardından yapılan soruşturmadaysa arabanın kadını altı saniye önce fark ettiği; ancak otomatik fren sisteminin devreye girmemesi sebebiyle duramadığı ortaya çıkarıldı.

Mart ayında Arizona’da gerçekleşen kazada, karanlıklar içerisinden çıkan bisikletli bir kadın, hızla gelen Uber arabasını göremeyerek, hayatını kaybetmişti. Yaşanan olaydan sonra kazaya karışan Uber arabasının sürücüsüz araba teknolojilerini test etmek için yolda olduğu ve bilgisayar yardımıyla yol aldığı haberleri yapılmış, ardından olaya dair görüntüler yayınlanmıştı. Görüntülerde sürücüsüz arabayı acil durumlarda yönetmekle mükellef olan Uber görevlisinin kaza anında telefonuna baktığı, bu sebeple kazayı engelleyemediği görülmüştü.

49 yaşındaki Elaine Herzberg isimli talihsiz kadının hayatını kaybetmesinden sonra olaya müdahil olan National Transportation Board (NTSB) ya da Türkçe adıyla Ulusal Ulaşım Güvenlik Kurulu, kazanın sebeplerini araştırmaya başlamıştı. Arabayı kontrol etmesi gereken insanın ışıklandırması oldukça az olan bir bölgede, yayayı fark etmesinin imkansız olduğunu söyleyen NTSB yetkilileri, buna rağmen arabanın yapay zeka destekli sistemlerinin yayayı algıladığını ve talih kadını “bilinmeyen obje, bir araçla birlikte bir bisiklet” şeklinde tanımlama yaptığını aktardılar. Dahası arabadaki acil durum sisteminin kazadan 1.3 saniye öncesinde kazanın gerçekleşeceğini gördüğü ve acil fren sistemlerini tetiklediği, buna rağmen acil fren sistemlerinin çalışmayarak kazaya sebebiyet verdiklerini belirtti.

Sürücüsüz Uber Kaza 2

Tek suçlunun arabadaki yapay zeka sistemleri ya da bozulan acil durum frenlerinin olmadığının altını çizen NTSB, Uber yazılımcılarının “kararsız araç hareketlerini en aza indirme” düşüncesiyle otomatik fren sistemini engellediklerini ve kazaya davetiye çıkardıklarını söyledi. Uber’in bununla da kalmayarak, test pilotunun olaya müdahele etmesi için gerekli uyarı sistemlerini arabaya koymadığı, bu sebeple direksiyonu tutan pilotun olaydan bir haber şekilde, yazılıma güvenerek yol aldığı kaydedildi.

Uber’in kazanın baş sorumlusu olduğunu ifade eden NTSB, kazada hayatını kaybeden Herzberg’in de yolun ortasına dikkatsiz şekilde geldiği ve yaklaşık 100 metre ileride yer alan yaya geçidinden geçmek yerine, olmadık bir yerden karşıya geçmeye çalıştığını vurgulayarak, raporunu sonlandırdı.