Sürüş Esnasında Mobil Cihaz Kullanırken Yaşanan Kazalarda Atış Var!

Sürüş Esnasında Mobil Cihaz Kullanırken Yaşanan Kazalarda Atış Var!

Araç başında dikkatini telefonların veren sürücülerle ilgili yapılan araştırma oldukça tedirgin edici sonuçlar ortaya çıkardı. Geçen sene (2016) Aralık ayında başlatılan ve 4 ay kadar değerlendirilen sürüş güvenliği araştırmasına göre sürücüler araba kullanırken telefonlarına yoldan ve trafik şartlarından daha çok odaklanıyorlar.

Sürüş esnasında sürücü davranışlarını inceleyen Zendrive trafik analiz ve istatistik şirketine göre, sadece Amerika'da 100 sürücüden 88'i sürüş esnasında telefonları ile oldukça yakından ilgileniyorlar.

Oysa biliyoruz ki, sürücülerin dikkatlerini yola verebilmeleri adına geliştirilmiş birçok uygulama olması bile, bu tehlikeli alışkanlığı pek önleyememiş. 4 aylık bir zaman dilimini kapsayan araştırma ve değerlendirme sonucunda, sürücülerin yaptığı 570 milyon gezinin yüzde 88'inde cep telefonları ile ortalama her saat 3.5 dakika kadar telefonla ilgilendikleri ortaya çıkarıldı. Ölümcül kazaların ve onarılamaz hasarların sadece birkaç saniye içinde oluştukları düşünüldüğünde, bu rakamlar endişe veriyor.

Virginia Tech Transportation Institute'da yapılan diğer bir araştırmaya göre istatistikler, bir telefon aramasına cevap vermeye çalışan bir sürücünün kaza yapma olasılığının 12 kat daha fazla olduğunu işaret ediyor. Sadace sürüş esnasında cihaza ulaşmak bile tüm kaza yapma olasılıklarını neredeyse 4'e katlayabiliyor.

Bu arada tüm bu araştırmalar küresel olarak trafik kazası esnasında ölümlerin en fazla mobil cihazlara tepki vermekten oluştuğuna da işaret ediyor.

Her ne kadar bu araştırmalar ABD ve Avrupa kaynaklı rakamlardan derlenmiş olsa da biliyoruz ki, insanların mobil cihazlara karşı verdikleri tepkiler değişmiyor. Bunu için araba kullanırken daha dikkatli olmanızı salık veriyoruz.

Akıllı Telefon Bağımlısı Ülkeler Açıklandı

Akıllı Telefon Kullanmak Beynimizi Değiştirdi

YORUMLAR