Suudi Arabistan'da WhatsApp Tamamen Engellenecek

Suudi Arabistan'da WhatsApp Tamamen Engellenecek

Ortadoğu'da sık sık karşılaştığımız internet engellerine bir yenisi de Suudi Arabistan'dan gelecek gibi görünüyor ve Whatsapp'ın üreticileri, Suudi Arabistan'ın yerel isteklerine uygun yanıt vermezlerse ülkede uygulamanın kullanımı tamamen yasaklanacak. Özellikle geçtiğimiz hafta Viber'ın yasaklanması Suudi Arabistan'ın bu konuda oldukça ciddi olduğunu gösteriyor.

Ülkenin İletişim ve Bilgi Teknolojileri Komisyonu başkanı Abdullah Al-Darrab'ın konu hakkındaki açıklaması ise şöyle oldu: "WhatsApp ve benzer iletişim platformları ile işbirlikleri ve Suudi telekom sağlayıcılarına uygunluk konusunda bir süredir mesajlar gönderiyoruz ancak bu iletişim denemelerinden henüz bir sonuç alamadık."

Suudi Arabistan'ın bahsedilen bu işbirliği ve telekom sağlayıcılarına uygunluk açıklamasının, özellikle gönderilen mesajların devlet tarafından okunmasının mümkün hale getirilmesi olduğu biliniyor. Bireysel özgürlüklerin neredeyse dip yaptığı Suudi Arabistan'ın bu konuda kaç servisi daha engelleyeceğine dair bir bilgi yok ancak son dönemlerde telekom yatırımları ile öne çıkan ülkenin Çin gibi kendi içine kapalı iletişim uygulamaları geliştirmeye çalışacağını tahmin ediyorum.

Google çocuk istismarına savaş açtı

YORUMLAR