Symbian İşletim Sistemi Resmen Sona Erdi

Symbian İşletim Sistemi Resmen Sona Erdi

Symbian mobil işletim sisteminin bir dönemler dünyanın en popüler mobil işletim sistemi olduğu hala akıllarımızda. Ancak yıllar içerisinde Apple ve Google'ın işletim sistemleri karşısında ezilen Symbian, Nokia'nın Windows Phone işletim sistemini kullanmaya başlamasının ardından giderek piyasadan silinmeye başlamıştı.

Neredeyse 16 yıl boyunca kullanılan Symbian, özellikle kompleks yapısı yüzünden donanıma zor adapte edilebiliyordu. Bu ise tabii ki geliştiricilerin şikayet ettikleri noktalar arasındaydı. İşletim sistemini kullanan ve hala üretimde olan son Nokia modeli ise PureView 808 modeliydi. Bu modelin sonuncusunun da Nokia fabrikalarında üretildiği ve üretime son verildiği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Artık yola tamamen Windows Phone 8 ile devam edecek olan Nokia, Lumia'dan gelen iyi haberlere ve satışlara oldukça bel bağlamış görünüyor. Yeni bir telefona adapte edilmesi bir yıldan daha az süren Windows Phone'un aksine, C++ ile yazılmış olan Symbian'ın bir telefon için uygun hale getirilmesi tam 22 ay alıyordu. Donanım uyumu için harcanan bu vakitte artık Nokia kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sunabilmenin yollarını arıyor ve kullanıcılara çok daha rahat kullanılabilir, bol seçenekli cihazlar sunuyor.

HTC One Mini teknik özellikleri

YORUMLAR