Tablet Satışları 2013'te Daha da Artış Gösterecek

Tablet Satışları 2013'te Daha da Artış Gösterecek

Tabletler her gün daha fazla masaüstü PC ve Laptop kullanıcısının tercihi olmaya devam ediyor ve yakın gelecekte de bu tercih eğilimi pek değişiklik gösterecek gibi görünmüyor. Ekim ayında küresel laptop satışlarını ilk defa geçen tabletler, IDC araştırma şirketinin sonuçlarına göre bu konumlarını gelecek yıllarda da koruyarak mobil cihazlar arasındaki üstünlüklerini koruyacaklar.

Çeşitleri giderek artan tablet çeşitlerinin fiyatlarında da düşüş olması 2012 yılında 122.3 milyon tablet satışı gerçekleştirilmesine neden oldu. Sene başında 117.1 milyon satış tahmini dikkate alındığında öngörülerin de üzerinde gerçekleşen tablet satışları araştırmalara göre önümüzdeki yıllarda da bu hızlı artışı devam ettirecek.

IDC Research şirketinin tablet araştırma direktörü “Tabletler müşteriler için çekici olmaya devam edecekler ve pazar biraz daha ufak, taşınabilir ekran boyutları ile daha düşük fiyatlara yönelecek. 4. Çeyrek ve sonrasında talepte daha da artış bekliyoruz.” diyerek konu hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Sözlerine “Android tabletler Google, Amazon, Samsung ve diğer üreticilerin kaliteli ürünleri sayesinde pazarda iyi bir konum almaya başladılar. Apple’ın Kasım ayındaki iPad Mini tanıtımı ve iPad’de gerçekleştirilen sürpriz tazeleme sonrasında şirketin tatil sezonundaki pozisyonu da güvende görünüyor.” şeklinde devam eden Mainelli tablet sektörüne olan güvenini gösterdi.

Şu anda Android’in 2012’de tabletlerdeki payı %42.7 (2011’de %39.8), Apple iPad’in Pazar payı ise %53.8 (2011’de %56.3).

2013’te toplam 172.4 milyon tablet, 2016’da ise 282.7 milyon tablet satışı şimdiden öngörülüyor. Ayrıca 2016 yılında doğru tablet sektöründe Android ve Apple’ın paylarının düşüş göstereceğini iddia eden şirket Microsoft temelli tabletlerin ’dan daha fazla pay alacağını iddia ediyor.

YORUMLAR