Tacize Karşı Akıllı Elbise Geliştirildi

Tacize Karşı Akıllı Elbise 1

Brezilya’da taciz olaylarına dikkat çekmek amacıyla bir akıllı elbise tasarlandı. Ülkedeki bir reklam ajansı tarafından geliştirilen akıllı elbise, Brezilya’daki taciz olaylarına dikkat çekiyor.

Reklam ajansı, ülkede gece dışarıya çıkan her 100 kadından 86'sının tacize uğradığı verisi üzerine harekete geçti.

Geliştirilen akıllı elbisede, elbiseyi giyen kişiye kaç defa dokunulduğunu gösteren bir sistem bulunuyor. Etrafında yer alan çok sayıda sensör sayesinde herhangi bir dokunuşu anında tespit edebilen elbise, şimdiye kadar 3 kadın tarafından denendi.

Tacize Karşı Akıllı Elbise 2

Juliana, Tatiana ve Luisa isimli kadınlar, akıllı elbiseyi giyerek bir deneye katıldı. Deney sonunda elde edilen verilere bakıldığında, kadınların 4 saatten kısa bir süre içinde 157 defa tacize maruz kaldığı görüldü.

Ülkedeki tacizin ne boyutlara ulaştığını elde edilen veriler ve görüntülerle açıklayan reklam ajansı, daha sonra bu görüntüleri tacizde bulunan erkeklere de izletti.

İstatistiklere göre Brezilya’da her 100 kadından 86'sı tacize uğruyor. En çok karşılaşılan taciz şekilleri ise yüzde 77 ile ıslık çalmak, yüzde 74 ile sözlü taciz ve yüzde 39 ile hakaret olarak sıralanıyor.