Tacize Varan Reklam İçerikli SMS Çilesi Bitiyor

Tacize Varan Reklam İçerikli SMS Çilesi Bitiyor

Firmaların tüketicilere yönelik izinsiz SMS, e-posta ve aramalarını yasaklayan kanun 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Detaylar haberimizin devamında.

Hemen hemen herkes, firmaların neredeyse tacize varan reklam içerikli SMS, e-posta ve aramalarından şikayetçi duruma gelmiş durumda. Reklam içerikli aramalarla ya da mesajlarla herhangi bir ilginiz bulunmasa bile firmalar ısrarla bu iletileri göndermeye devam ediyor. Telefon aramalarında ise durum yine değişmiyor, yanıt vermeseniz dahi ısrarla aramaya devam ediliyor.

Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen, firmaların izinsiz mesaj göndermelerini ve aramalarını yasaklayan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un 1 Mayıs’ta yürürlüğe gireceğini belirtti. Tüketicilerin şikayetleri doğrultusunda böyle bir yasal düzenlemeye gidildiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen sözlerine şöyle devam ediyor:

“Özellikle bankalar başta olmak üzere bazı firmalar bir şekilde iletişim bilgilerine eriştikleri kişileri cep telefonlarından arıyori. Eğer yanıt verilmezse aramaya ısrarla devam ediliyor. Hiçbir ilginizin bulunmadığı yerlerden SMS’ler, elektronik postalar ve benzeri ticari iletiler geliyor, tüketici adeta bombardımana tutuluyor. Herkesi bıktıran bu durum karşısında yasa koyucu harekete geçti ve kanun 23 Ekim 2014’te Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edildi, 6 aylık da geçiş süresi tanındı. Yasanın 6. Maddesinde ‘Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir.’  şeklinde yasaklayıcı açık hüküm var. Kanunun 12. maddesinde izinsiz mesaj gönderilmesi ve arama yapılması halinde bin ile 5 bin TL arasında idari para cezası uygulanması öngörülüyor. Ancak birden fazla kimseye gönderide bulunulursa bu ceza 10 katına kadar artırılarak uygulanabilecek, 50 bin TL’ye kadar yükselecek. Ticari kuruluşların 1 Mayıs Cuma gününden itibaren çok dikkatli olmasında fayda var, aksi halde ciddi para cezalarıyla karşı karşıya kalabilirler. Tüketiciler de izin vermedikleri halde ticari bir tanıtım amacıyla rahatsız edilmeleri durumunda, yasanın yetki kıldığı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na ve bu bakanlığa bağlı birimlere başvurabilir.”

Her gün gelen mesajlar ve aramalarla artık bıkkınlık seviyesine ulaşan bu durumla alakalı yasal düzenlemenin nihayet gerçekleştirilmesi gerçekten iyi bir gelişme. Bakalım bu yasanın yürürlüğe gireceği 1 Mayıs tarihinden sonra  firmalar bu durumla alakalı nasıl bir tavır takınacak, bekleyip göreceğiz. 

USB Type C 3.1 Teknolojik Alışkanlıklarımızı Nasıl Değiştirecek?

Facebook Messenger Hakkındaki Sır Perdesi Aralandı

YORUMLAR