Taksilere Rakip Olacak UberGO Türkiye’de

Taksilere Rakip Olacak UberGO Türkiye’de

Uber, bugünden itibaren uberGO isimli ekonomik taksi hizmetini Türkiye’de başlattı. Uber ve Turex bu hizmeti birlikte verecekler. 

Bilindiği gibi Uber uygulaması üzerinden bir uberGO aracı talep edildiğinde, Toyota Corolla, Renault Fluence ve benzeri sınıfta araçlar servis veriyor ve verilen hizmet taksi tarifelerinin altında ücretlendiriliyor. Türkiye’de de durum fiyat açısından yine bir fark teşkil etmiyor. uberGO’nun açılış ücreti yalnızca 3TL olacak ve kilometre başına 1,35 TL ve dakika başına 0,3 TL olarak ücretlendirilecek.

Şu anda İstanbul’da taksimetrelerin 3,25 TL‘den açıldığını ve KM başına 2 TL olarak ücretlendirme hesapladığı göz önüne alınırsa, uberGO taksi sahipleri için ciddi bir rekabet tehlikesi oluşturuyor. Normal taksimetre ücreti ile uberGO’yu karşılaştırırsak 20 kilometrelik mesafede 45 liralılik bir taksi ücreti, uberGO tarifesine göre 34 TL liraya gelebiliyor.

Kısa ve uzun mesafelerde ücretlere yansıyan bu durum, özellikle İstanbul’da oldukça ekonomik olarak Anadolu yakasından Avrupa yakasına geçmek manasına geliyor. Bu noktada normal taksilerin müşteri bulmakta zorluk çekebilecekleri düşünülüyor.  

Uber daha önce UberXL ve UberBlack uygulamaları ile kullanıcılara hizmet veriyordu. Ancak çıkan bazı anlaşmazlıklardan dolayı taksilerle de anlaşmak zorunda kalmıştı. Uber, fiyat politikası ile doğrudan taksilere rakip olduğundan dolayı taksi işletmecileri için ‘kötü haber’ manasına geliyor. 

Uber, Berlin'de Yasaklandı

Uber ve Google'dan Kendi Kendine Giden Taksiler

Uber Artık Dondurma Satacak!

YORUMLAR