Taksitli Telefon Almak İsteyenlere Müjde

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartlarıyla ilgili yeni bir yönetmelik değişiklik taslağı hazırladı. Taslak kapsamında 31 Ocak 2019'a kadar tüm cep telefonlarına 12 ay taksit yapılabilecek.

BDDK tarafından hazırlanan yeni değişikliğe göre telefon taksitleri artırılması planlanıyor. Halihazırda fiyatı ne olursa olsun yalnızca 6 taksit olarak alınabilen telefonlar, ocak ayının sonuna kadar 12 taksit seçeneğiyle satılabilecek. Bundan sonraki süreçte ise taksitlendirme süreci fiyatlara göre olacak.

31 Ocak'a kadar devam edecek düzenlemenin sonrasında ise 3500 TL fiyat etiketi sınır olacak. Bu fiyata kadar alınan telefonlarda maksimum 6 ay taksit yapılabilecekken, daha pahalı modeller ise 12 taksit ile alınabilecek. Böylelikle bütçeleri rahatlamak isteyen BDDK, taksit ile telefon alımını kolaylaştırmayı planlıyor.

Bilgisayar ve Tablet PC'de Taksit Sayısı Değişmedi

Sıfır cep telefonu satımını kolaylaştırmak isteyen BDDK, bilgisayar veya tablet PC'lerle ilgili bir düzenlemede bulunmadı. Eski sistemin devam edeceği bu pazarda fiyatı önemsenmeden maksimum 6 taksit yapılabilecek. Ayrıca seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtiçi harcamalarda 6 taksit sınırı 9 aya çıkarılacak.