Tamamen Elektrikli Porsche Taycan’ın Fiyatı Belli Oldu

Tamamen elektrikli Porsche Taycan’ın Fiyatı Belli Oldu

Premium otomobil markası denilince akla ilk gelen firmalardan birisi olan Porsche, yeni modeli Taycan ile elektrikli araç piyasasında yerini almaya hazırlanıyor. 2019 yılının sonunda satışa sunulması beklenen otomobilin fiyat etiketi belli oldu.

Alman devi Porsche’un merakla beklenen otomobili Taycan, caddelerde boy göstermek için gün sayıyor. Markanın tamamen elektrikli ilk modeli ünvanına sahip olan araç, 2019 yılının sonlarında piyasaya çıkacak. 

Taycan modellerinin tasarımcılarından Porsche CFO'su Robert Meier, Automotive News Europe 'a verdiği demeçte, Taycan'ın Cayenne ve Panamera arasında bir fiyata sahip olacağını söyledi.

Porsche Taycan

Tesla Model S gibi diğer elektrikli spor araçlarına rakip olması beklenen otomobil, vergilerle birlikte 74.828 euro ile 90.655 euro arasında bir fiyattan alıcı bulacak. 

Meier ayrıca, aracın en dolu versiyonlarının 200.000 euroya kadar ulaşabileceğini açıkladı. 

Taycan’ın kaputunun altında 600 beygir gücünde bir elektrikli motor yatıyor. 0’dan 100 kilometreye yalnızca 3.5 saniyede çıkan araç, 800 voltluk lityum iyon bataryaları sayesinde 500 kilometre menzile sahip olacak.

2019 yılında satışa çıkacağı açıklanan Taycan, yılda 20 bin adet üretilecek.

Porsche, dizel araç taleplerinin giderek azalması sebebiyle 2025’ten itibaren üreteceği her yeni aracının hibrit ya da tamamen elektrikli olmasını hedefliyor.