Tamamen iPhone ile Çekilen Film Ödül Aldı

iPhone Xs kamera

Günümüzde kullandığımız telefonların birçoğu, sahip oldukları donanımlarla sadece beş yıl öncesinin süper lüks cihazlarına taş çıkaracak konuma geldiler. Özellikle kamera konusunda inanılmaz noktalara gelen akıllı telefonlar, birçok yüksek fiyatlı profesyonel kamerayla yarışacak kadar iyi detaylar sunarlarken, tamamen iPhone kullanarak çekilen Bridgit isimli kısa filmin ödül alması, bunun en iyi örneği oldu. 

1969 yılında Ay’a iniş yapan Apollo isimli uzay aracının kullandığı işlem gücünün milyonlarca kat fazlasına sahip olan günümüz akıllı telefonları, 50 yıl öncenin teknolojisinin çok ilerisinde olmalarına karşın, devasa aletlerin yeteneklerini küçücük boyutlarına sığdırmalarıyla da övgüye değer performanslar gösteriyorlardı. 

Bridgit isimli kısa filmin aldığı ödül ise telefonların geldiği nokta açısından hepimizi şaşırtmayı başardı. Film yapımcısı Charlotte Prodger tarafından sadece iPhone kullanılarak çekilen film, oldukça prestijli 2018 Turner Ödülü kazanmayı başardı. Ödülü ünlü romancı Chimamanda Ngozi Adichie’nin ellerinden alan Prodger, 25 bin poundluk ödülün sahibi de oldu. 

Ödülü aldıktan sonra “Çok onur duydum, aklım başımdan gitti. Oldukça gerçeküstü bir durum. Çok iyi hissediyorum” diyen Prodger, Apple CEO’su Tim Cook’tan da övgü aldı. Tim Cook, resmi Twitter adresi üzerinden, “Britanya’nın en prestijli ödüllerinden Turner Ödülü’nü kazanan Charlotte Prodger’i tebrik ederim. Tamamen iPhone ile çekilen ilk kısa kısa film, film yapımı ve fotoğrafçılık konusunda yeni bir mihenk taşı olacaktır” dedi.