Tamamen Milli Bir E-posta Sistemi Üzerinde Çalışılıyor

Tamamen Milli Bir E-posta Sistemi Üzerinde Çalışılıyor

Milli yazılımlar üzerinde son iki yıldır oldukça emek harcayan Türkiye, şimdi de artan siber saldırı tehlikesine karşı yerli e-posta sistemi üzerinde çalışacağını duyurdu.

Son dönemde siber saldırıların oldukça arttığına dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Ahmet Aslan, bu tehlikeye karşı yerli bir e-mail sistemi üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Bakan Aslan yaptığı açıklamada; projenin önümüzdeki yılın sonunda hayata geçeceğini de açıkladı. Üzerinde çalışılan sistem ile iletilerde yer alan bilgiler yurt dışına çıkmadan yollanabilecek ve böylece daha güvenli bir iletişim ağı sağlanabilecek.

Bakan, "Milli E-posta" kullanımının kamu kurum ve kuruluşlarında zorunlu hale getirileceğini, sistemi İsteyen herkesin kullanabileceğini de özellikle belirtti.

Bakan Aslan TRT'ye verdiği bir röportajda, "Bilginin içeriden içeriye, dışarıya gidip dolaşmadan içeride gezdiği bir platform." geliştireceklerini ifade ederken, "Böylece bilgimiz dışarıya çıkmadan çok daha güvenilir ve daha emniyetli bir şekilde Türkiye içinde hedef kişiye erişmiş olacak. Yerli ve milli e-posta sisteminin 2018 sonuna kadar çalışmasını bitirip bütün kamu kurum ve kuruluşlarının bunu kullanması sağlamış olacağız." açıklamasında bulundu.

1 Milyon Kadar Google ve Yahoo e-Posta Hesabı Karanlık Web'de Satışa Çıktı

Hackerlar e-Posta Adresinizi Ele Geçirmiş Olabilir mi? Hemen Öğrenin

YORUMLAR