Tarihin İlk Ay Turistinden Twitter Rekoru!

Tarihin İlk Ay Turistinden Twitter Rekoru!

Elon Musk’ın uzaya göndereceği ilk turist olan Japon milyarder Yusaku Maezawa’nın Twitter hesabından yaptığı paylaşım 4 milyondan fazla retweet alarak rekor kırdı.

Takvim yaprakları 17 Eylül 2018’i gösterirken, SpaceX CEO’su Elon Musk, Ay’a gidecek ilk özel yolcuyu duyurdu: Japon girişimci Yusaku Maezawa. 

Birçoklarının adını ilk kez duyduğu bu isim, tarihin ilk Ay turisti olacak olması sebebiyle ilerde tarih kitaplarına geçecek.

spacex uzay turisti

SpaceX’in 2023 yılında Ay’a göndereceği, eski adıyla BFR yeni adıyla Starship roketindeki koltukların tüm biletlerini satın alan 42 yaşındaki milyarder, birçok sanatçıyı da beraberinde götürecek. Bir hafta sürecek yolculuğun maliyetinin 2 ila 10 milyar dolar arasında olacağı söyleniyor.

Girişimci olmasının yanında sanata ve müziğe olan tutkusuyla da tanınan Maezawa, 3.8 milyar dolarlık kişisel serveti ile Japonya’nın en zengin 13. ismi olarak biliniyor. 

Japonya’nın en büyük online moda mağazası Zozotown’ın sahibi olan Maezawa, bu sefer de Twitter rekoru kıran tweeti ile gündemde.

 

 

5 Ocak’ta yaptığı paylaşımında bir çekiliş düzenleyeceğini ve tweetini retweet eden 100 kişi arasında 100 milyon yeni (925 bin dolar) payaştıracağını söyleyen Japon girişimci, sadece iki günde tam 4 milyon 332 bin 270 retweet aldı.

Maezawa böylece, daha önce Carter Wilkerson‏ adlı kullanıcıya ait olan rekoru kırmayı başardı. Wilkerson'ın 2017 yılında ABD’li fast food zinciri Wendy’s’e attığı "Wendy's, bir senelik bedava nugget kazanmak için ne kadar retweet gerekli?" tweeti, birçok büyük marka ve ünlünün destek vermesiyle 3,5 milyon kişi tarafından retweet edilmişti.