Tarihte Bugün: Apple, İlk PDA'sı Newton MessagePad'i Tanıttı

Tarihte Bugün: Apple, İlk PDA'sı Newton MessagePad'i Tanıttı

Günümüzden tam 24 yıl önce bugün, 3 Ağustos 1993 tarihinde Apple, dünyanın ilk PDA'sı olan Newton MessagePad'i resmi olarak tanıtmıştı.

Dilimize kişisel dijital asistan ya da cep bilgisayarı olarak çevrilen PDA, temel olarak el yazısını algılayabilen bir araç olarak tasarlanmıştı. Daha iOS ve Mac OS işletim sistemlerinin ortada olmadığı o dönemde bu cihaz için özel bir işletim sistemi geliştirilmişti. Newton OS adlı işletim sistemi sonradan farklı markaların üretmiş olduğu cihazlarda da kullanılmıştıı.

Newton MessagePad, yüksek fiyatı ve olgunlaşmamış bir teknoloji olması nedeniyle ticari olarak başarılı olamamıştı; fakat PDA terimini hayatımıza sokmuştu. O dönem Apple'ın CEO'su olan John Sculley tarafından icat edilen PDA terimi 2000'li yıllarda da kullanılmıştı. Fakat Apple'a geri dönen Steve Jobs, 1998 yılında PDA projesinin fişini çekmiş ve iPhone ve iPad ile yeni bir çağ başlatmıştı.

Apple Newton'ın en büyük faydası ise ARM mobil işlemci mimarisini getirmiş olmasıydı. Bu mimari sonradan iPhone ve iPad'lerin de temeli olmuştu, günümüzde ise bütün mobil işlemciler ARM mimarisine sahipler. 

Apple, Eylül Ayında En Az Bir Yeni iPhone Tanıtacak!

YORUMLAR