Tarihte Bugün: DOOM 3 Çıkış Yaptı

Tarihte Bugün: DOOM 3 Çıkış Yaptı

Günümüzden tam 13 sene önce, 3 Ağustos 2004 tarihinde oyun dünyasında yeni bir sayfa açılmıştı. 90'lı yılların başarılı FPS oyunu serisi olan DOOM, üçüncü oyunu ile geri dönmüş, hem görsel olarak hem de oynanış olarak beklentilerin üzerine çıkmıştı. DOOM 3 halen oyunculara heyecanlı ve aksiyon dolu bir oynanış tecrübesi sunuyor.

DOOM oyunlarının geliştiricisi id Software, DOOM 3'te bu oyun için özel olarak geliştirdiği id Tech 4 oyun motorunu kullanmıştı. id Tech 4, hem yüksek detaylı modellere ve yüksek çözünürlüklü kaplamalara yer veriyor, hem de görsel efektlerdeki klasik yapıyı yıkarak daha gerçekçi efektler sunuyordu. id Tech 4'ün en dikkat çeken yönü gerçek zamanlı gölge ve ışık efektleriydi. DOOM 3'e kadar oyunlarda ışık efektleri bölümler yüklenirken hazırlanır ve yapılandırılırdı. DOOM 3'te ise bu efektler oyun sırasında hazırlanır ve sahneye uygun efektler yaratılırdı. Yani oyunda el fenerinizi bir canavarın üzerine tuttuğunuzda aynı anda gölgeler ve canavar üzerindeki yansımalar da çizilirdi. İşte bu teknoloji bize daha gerçekçi görünen bir oyun sunmuştu.

DOOM 3'te Mars'taki bir koloniye konuk oluyor, yanlış giden ışınlanma ve biyoteknoloji deneyleri sonucu açılan cehennem geçidini kapatmaya çalışıyorduk. Bu işi yaparken karşımıza zombiler ve dehşet verici yaratık türleri çıkıyordu. Büyük çoğunluğu karanlık koridorlarda geçen oyunda fenerimizle yolumuzu bulmaya çalışırken gerilim dolu anlar yaşamaktaydık, oyun atmosfer anlamında da oldukça başarılıydı.

DOOM 3, eğer eski bir bilgisayara sahipseniz sizi üzmeyecek bir düşük sistem gereksinimli oyun. Yeni bilgisayarlarınızda da oyunu oynayabilir ve o korku dolu anları tekrar yaşayabilirsiniz. Geçtiğimiz sene çıkış yapan son DOOM oyununun da bir hayli başarılı bir oyun olduğunu belirtmekte fayda var.

DOOM'un Geliştiricisi id Sofware 3 Alanda Guinness Rekorlar Kitabı'na Girdi

YORUMLAR