Tarihte Bugün: Google YouTube'u Satın Aldı

Tarihte Bugün: Google YouTube'u Satın Aldı

Dünya çapında internetin kurallarını belirleyen video servisi YouTube oldukça ilginç geçmişe sahip bir girişim. YouTube, ilk olarak 2005 yılında karşımıza çıkmıştı. Eski PayPal çalışanları olan Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim, 2005 yılının Şubat ayında www.youtube.com alan adını satın almışlar ve hizmete açmışlardı. YouTube'a ilk video ise 2005 yılının Nisan ayında yüklenmiş ve paylaşıma açılmıştı. YouTube'un bir girşime dönüşmesinin sebebi ise firmanın kurucularının aralarındaki video paylaşma ihtiyaçlarını gidermek istemeleriydi. İnternet üzerinde tsunami felaketleri gibi olayların görüntülerine ulaşamayan YouTube kurucuları bu nedenle işe koyulmuş ve kendi video paylaşım servislerini inşa etmişlerdi.

YouTube kurulduktan sonra oldukça hızlı bir şekilde yükselmiş, hatta kurulduğu yılın Eylül ayında Ronaldindo'lu Nike reklamı 1 milyon izlenme sayısı elde etmişti. Bu başarı ise Google'ın dikkatini çekmişti ve Google YouTube'u satın almak için harekete geçmişti. Günümüzden tam 10 yıl önce, 2006'nın Ekim ayında da Google, YouTube'u yaklaşık 1.65 milyar $ karşılığında satın almayı başarmıştı.

Google, YouTube'u satın aldıktan sonra doğru yatırımlarla bu servisi dünyanın en yaygın olarak kullanılan servisi yapmayı başardı. YouTube, alt yapı yatırımları sayesinde daha çok kullanıcıya hitap etti ve mobil cihazlarda da kullanılabilir hale geldi.

YouTube'un günümüzde 1 milyar aktif kullanıcı sayısına sahip olduğu bilgisi paylaşılmakta.

Türkiye YouTube Kullanıcı Profili Araştırması 2016 Verileri

YORUMLAR