Tarihte Bugün: ICQ 20. Yaşını Kutluyor!

Tarihte Bugün: ICQ 20. Yaşını Kutluyor!

Sizi biraz geçmişe götürelim. ICQ bir zamanlar dünyanın en popüler chat uygulaması olarak internet tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Şimdi de 20. yaş gününü kutlayan program, sevenlerine adeta nostalji yaşatıyor. 

Liseliler bilmez diye bir tabir var, bunu son zamanlarda sıkça duyarız. Günümüzde 20'li yaşların başında olanlar bile ICQ'yu pek hatırlamaz (ben de dahil). Kısa süreli bir münasebetimizin olduğu bu efsane program bugün 20. yaşını kutluyor. 1995-1996 yıllarında İsrailli bir grup öğrenci tarafından oluşturulan ICQ, bir zamanlar gerçekten dünyanın en çok kullanılan anında mesajlaşma programlarından biriydi. Hem basit oluşu hem de her kullanıcıya özel olan numaralar olması insanlara çekici gelmişti ve kısa sürede bir numaraya yükseldi. 

Her çıkışın bir inişi vardı. Zamanla kendisinden daha popüler hale gelen MSN Messenger karşısında tutunamayan ICQ, 1998 yılında yapımcıları tarafından AOL'a satıldı. Bu tip satın alımlarda kırılganlık daha çok hissedildiğinden programın eski popülerliğine geri dönmesi imkansız hale geldi. Bugün hala aktif olarak kullanılabiliyor olsa da, insanlar artık başka mesajlaşma uygulamalarını kullanıyor. Buna rağmen internet tarihine adını altın harflerle yazdırdığından ICQ'nun 20. yaş gününü unutmamak istedik. 

Siz ICQ'yu kullanmış mıydınız?

ICQ Efsanesi Türkçe Olarak Geri Döndü

Tarihte Bugün: Google YouTube'u Satın Aldı

YORUMLAR