Tarihte Bugün: İlk Müzik CD'si Çıktı

Tarihte Bugün: İlk Müzik CD'si Çıktı

Günümüzden tam 34 sene önce, 17 Ağustos 1982 tarihinde ilk müzik CD'si piyasaya sürülmüştü. Dönemin popüler müzik grubu ABBA, The Visitors adlı albümünü CD formatında yayınlayarak bir ilki gerçekleştirmiş, dünya üzerinde ilk CD ile dağıtılan medyayı kullanan müzik grubu olmuştu.

CD'lerin kullanılmaya başlanmasının nedeni ise yüksek depolama kapasiteleriydi. O dönemde bilgisayarlarda kullanılan harddiskler 10 MB civarında kapasiteye sahiptiler. CD'ler ise bu kapasitenin onlarca katını bize sunuyordu. ABBA ile başlayan teknolojik değişim sonucu ilk olarak plaklar ortadan kalkmış, 90'lı yılların sonuna doğru da kasetler plakların kaderini paylaşmıştı.

Günümüzde halen kullanılan CD formatı müzik piyasasının bel kemiği halinde. Halen sanatçılar albümlerini CD formatında yayınlıyorlar. Fakat bu durum değişmekte. Bilgisayarlarımızda yedekleme birimi olarak CD'ler ve DVD'ler yerine çok daha yüksek kalite sunan taşınabilir diskleri ve sabit diskleri kullanmaya başladık. Müzik sektörü ise yavaş yavaş dijital platformlara kayıyor.

İlk CD, Philips ve Sony firmalarının ortak çalışması sonucu geliştirilmişti. İnternetin gelişmesi ve bağlantı hızlarının artmasına bağlı olarak yakın dönem içinde bulut sistemlere temelli geçiş yapabilir ve medya dağıtımı ve yedekleme için internet üzerindeki dijital platformları kullanmaya başlayabiliriz.

Dünyanın En Hızlı Mobil İnterneti Hangi Ülkede?

YORUMLAR