Tarihte Bugün: Mozilla Kuruldu

Tarihte Bugün: Mozilla Kuruldu

Günümüzden tam 11 yıl önce, 3 Ağustos 2005 tarihinde Mozilla firması kurumsal kimliğine kavuşmuştu. Hatırlanacağı üzere 90'lı yılların sonunda internet tarayıcısıyla tanıdığımız Netscape firması tüm faaliyetlerini durdurmuş, mirasını Mozilla'ya devretmişti. Mozilla Organization'ı kurarak Netscape Nvigator adlı internet taracısının kaynak kodunu bu oluşuma devreden Netscape bu sayede mirasının yaşatılmasını sağlamıştı. Mozilla Organization ise kar amacı gütmeyen bir kuruluştu ve Netscape'in kaynak kodunu kullanarak Firefox internet tarayıcısını geliştirmişti.

Mozilla Organization'ın ardından Firefox'un Netscape olmadan ayakta durabilmesi için 2003 yılında Mozilla Foundation kurulmuştu. Yine kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Mozilla Foundation açık kaynak kodulu Mozilla projesini yürütmek hedefine sahipti. Bu kuruluş yasal yükümlülükten ötürü bir kuruma dönüşme ihtiyacı duymuştu. Bu kurum Firefox'un geliştirilmesi sürecinde çalışacak yazılım geliştiricilerini seçecek ve yasal işveren olarak listelenecek, Firefox'un yeni versiyonlarının yayınlanmasını sağlayacak ve Mozilla Thunderbird e-posta istemcisinin geliştirilmesinden de sorumlu olacaktı. Yani bir nevi Firefox'un günümüze gelmesini sağlayan kurumsal yapı olacaktı. İşte bu kurumsal yapıya Mozilla Corporation adı verilmişti.

Mozilla Corporation 11. yaşını doldururken halen yeni Firefox sürümlerini yayınlamaya ve geliştirmeye devam ediyor. Mozilla Firefox şu an için dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları arasında.

Yahoo'yu Satın Alacak Şirket Mozilla'ya Ekstra 1 Milyar Dolar Ödeyecek

YORUMLAR