Tarihte Bugün: Steve Jobs Apple'dan İstifa Etti, Apple'a Geri Döndü

Tarihte Bugün: Steve Jobs Apple'dan İstifa Etti, Apple'a Geri Döndü

Apple günümüzde teknolojinin mevcut durumunda olmasında en büyük katkıya sahip firmalardan bir tanesi. Apple'ın bu konumda olmasının sebebi ise şüphesiz ki firmanın kurucusu olan ve uzun bir süre başındaki isim olarak görev yapan Steve Jobs. Steve Jobs, Apple'ı kuran şahıs olsa da Apple'ın kurumsal hayatı boyunca çalkantılı bir kariyere sahipti. Jobs, Apple'ı kurmasının ardından firmadaki kontolünü 1985 yılında kaybetmişti. John Sculley karşısında mücadele veren Steve Jobs, Apple'daki kontrolü devretmek zorunda kalmış, bu olayın 5 ay sonrasında, 16 Eylül 1985 tarihinde de Apple'dan istifa etmişti.

Steve Jobs, 1985'te Apple'dan ayrıldıktan sonra NeXT adlı firmayı kurarak teknoloji dünyasına bu firma çatısı altında hizmet etmişti. Bu süre boyunca Pixar firmasını satın alan Jobs Apple'dan istifa etmesinin tam 12 sene sonrasında, 16 Eylül 1997 tarihinde kurucusu olduğu Apple'a geçici CEO ünvanıyla geri dönmüştü. Jobs'un Apple'a geri dönmeden önce Apple'dan ayrıldığı dönemde kurduğu NeXT firması da Apple tarafından satın alınmıştı. Bu sayede Jobs'un NeXT firmasında üretmiş olduğu teknolojiler iOS işletim sisteminin de kökeni olan Mac OS X işletim sisteminin inşa edilmesinde kullanılabilmişti.

Steve Jobs, Apple'a döndükten yaklaşık 14 sene sonra, 24 Ağustos 2011 tarihinde Apple'dan tekrar istifa etmek zorunda kalmıştı; fakat bu istifanın sebebi öncekinde olduğu gibi yönetim kavgası değildi. Steve Jobs, hastalığı nedeniyle zor günler geçiriyordu ve hastalığı görevine devam etmesini engelliyordu. Jobs, 2. istifasının yaklaşık 1.5 ay sonrasında vefat etmişti. Jobs'un Apple'dan son kez ayrılırken yazdığı dokunaklı mektubu ise bu yazımızdan okuyabilirsiniz:

Tarihte Bugün: Steve Jobs Apple'daki Görevini Bıraktı

YORUMLAR