Tarihte Bugün: Steve Jobs Hayatını Kaybetti

Tarihte Bugün: Steve Jobs Hayatını Kaybetti

Teknoloji dünyasının en önemli isimleri arasında gösterilen Steve Jobs, günümüzden 5 yıl önce, 5 Ekim 2011 tarihinde uzun bir süredir mücadele ettiği hastalığına yenik düşmüş ve hayatını kaybetmişti. Günümüzde Apple'ın teknoloji dünyasının iplerini çeken bir firma olmasının arkasındaki en büyük isim şüphesiz ki Steve Jobs. Steve Jobs ve Steve Wozniak, 1976 yılında Wozniak'ın üretmiş olduğu Apple I adlı kişisel bilgisayarı satabilmek için Apple firmasını kurmuştu. 2 kafadarın ürettiği Apple II bilgisayar ise kişisel bilgisayarlar çağını başlatmıştı ve Apple'ın hızlı bir şekilde yükselmesini, tanınan bir firma olmasını sağlamıştı.

Steve Jobs uzun bir süre başında bulunduğu Apple'dan 1985 yılında ayrılmaya zorlanmıştı. Fakat Jobs, bu olaydan sonra yılmamış, NeXT adlı yeni bir firma kurmuştu. Döenminin en kaliteli bilgisayarlarını üreten NeXT firmasının mirası Apple'ın iOS işletim sisteminin de temeli olan MacOS işletim sistemini geliştirmesine yardımcı olmuştu.

Steve Jobs sadece bilgisayar sektörünün gelişmesini sağlayan bir insan değildi. Jobs, NeXT firmasının başındayken animasyon filmler yapan Pixar firmasını satn almış, Lucasfilm firmasının bilgisayar grafik bölümünün kurulmasında katkı sağlayarak görsel efekt endüstrisinin gelişmesini hızlandırmıştı.

Steve Jobs, Apple'dan ayrılmaya zorlandıktan sonra Apple eski başarısını kaybetmiş, iflasın eşiğine gelmişti. Apple, 1997 yılında Jobs'un sahibi olduğu NeXT firmasını satın almış ve Steve Jobs'u da CEO görevine getirmişti. İşte bu gelişmeden sonra Steve Jobs, Apple'ı adeta mezarından diriltmiş, teknolojide yeni çağı başlatmıştı. iPhone telefonlar, iPad tabletler sayesinde PC çağı yerini mobil çağa devretmişti. Günümüzde halen iPhone telefonlar teknoloji gündemini belirliyor.

2003 yılında Steve Jobs'a pankreas kanseri teşhisi konulmuştu. Jobs, 2011 yılına kadar kanserle mücadele etmişti; fakat kanseri yenmeyi başaramamıştı. Hayatının neredeyse sonuna kadar Apple'ın başında görev yapan Steve Jobs, ölümünden birkaç ay önce sağlığı izin vermediği için Apple'daki görevini bırakmak zorunda kalmıştı. 24 Ağustos 2011'de görevini bırakan Steve Jobs'ın veda mektubu ise bir hayli dokunaklıydı. Bu mektubu ve Jobs'un veda mesajını bu yazımızdan okuyabilirsiniz:

Tarihte Bugün: Steve Jobs Apple'daki Görevini Bıraktı

YORUMLAR