Tarihte Bugün: Uzaydan İlk E-Posta Gönderildi

Tarihte Bugün: Uzaydan İlk E-Posta Gönderildi

Günümüzde e-posta servisleri eskisi kadar çok kullanılmıyor olsa da bir dönemler büyük önem taşıyorlardı. E-posta teknolojisi aslında çok dah yeni bir teknoloji değil. 90'lı yılların sonuna doğru internetin daha yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla birlikte e-posta hayatlarımıza girmişti. Fakat ilk e-posta bu tarihten çok daha önce gönderilmişti. İlk e-posta yazılımının geliştiricisi olan Ray Tomlinson, günümüzden tam 45 yıl önce 1971 yılında ARPANET adlı yerel ağ üzerinden ilk e-posta mesajını göndermişti. 

İlk e-posta denemesi yerel bir ağ üzerinde gerçekleştikten 20 yıl sonra ise en uzak mesafeli e-posta yazışması 9 Ağustos 1991 tarihinde yapıldı. Bu e-posta yazışmasında yerel ağların sınırlarının dışına çıkıldı ve uzaydan dünyaya bir elektronik posta gönderildi.

1991 yılında uzayda görev yapan Atlantis Uzay Mekiği'nin personelleri olan Shannon Lucid ve James C. Adamson şu mesajı iletmişlerdi:

"Hello Earth! Greetings from the STS-43 Crew. This is the first AppleLink from space. Having a GREAT time, wish you were here...send cryo and RCS! Hasta la vista, baby,...we'll be back!"

Uzaydan gönderilen bu ilk e-posta bir Apple Macintosh taşınabilir bilgisayar üzerinden gönderilmişti. O dönemlerde piyasaya çıkan bilgisayar şu şekildeydi:

Günümüz dizüstü bilgisayarlarının atalarından olan bu bilgisayar AppleLink yazılımıyla NASA'nın iletişim servislerine bağlanmaktaydı.

E-Postalar Hakkında Hiç Duymadığınız 5 Çarpıcı Araştırma Sonucu

YORUMLAR