Tarihte Bugün: Windows 95 Çıktı

Tarihte Bugün: Windows 95 Çıktı

Microsoft'un günümüzdeki konumuna gelebilmesindeki şüphesiz ki en büyük etken Windows 95'ti. Modern Windows işletim sistemlerinin en yalın hali olarak tanımlanabilecek Windows 95 günümüzden tam 21 yıl önce, 24 Ağustos 1995 tarihinde piyasaya sürülmüştü ve çıkışının ardından ilk 4 gün içinde tam olarak bir milyon kopya satmayı başarmıştı. Windows 95 getirdiği teknolojik yeniliklerin sayesinde zor yakalanabilkecek bir ticari başarıya dönüşmüş, çıktığı dönemde kişisel bilgisayarların havasını değiştirmişti.

Windows 95'ten önce Microsoft 2 farklı işletim sistemini kullanıcıların hizmetine sunuyordu. Windows 3.1 ve MS-DOS ayrı platformlardı. Windows 95 ile birlikte MS-DOS ve Windows platformu birleştirilmiş; böylece kullanıcılara daha pratik ve kullanıcı dostu bir kullanım sunulmuştu. Fakat Windows 95'i benzersiz yapan şey ise kişiselleştirilebilir yapısıydı. İlk kez tema desteği Windows 95 ile birlikte karşımıza çıkmıştı. Multimedya yetenekleriyle o dönemde göz kamaştıran Windows 95'te videolar oynatabiliyor, işletim sisteminin seslerini ve görünümünü değiştirebiliyor, birçok farklı oyun oynayabiliyorduk. Ayrılca başlat menüsü ve görev çubuğu da ilk olarak Windows 95'te karşımıza çıkmıştı.

Windows 95'in devrimsel yenilikleri ve yüksek performansı Windows 98'in Windows 95'in gölgesinde kalmasına neden olmuştu. Windows 98 performans anlamında Windows 95'in gerisinde kalıyordu. Ayrıca Windows 95'teki gibi büyük yenilikler Windows 98'de ortaya çıkmamıştı. Microsoft, Windows 95'in fişini işletim sisteminin çıkışının 6 yıl ardından 2001 yılında çekmişti.

Windows 95 sayesinde Bill Gates ve Microsoft rekor bir gelir elde etmişti. Bill Gates'in ve Steve Ballmer'ın Windows 95'in çıkışındaki mutluluk danslarını ise bu videodan izleyebilirsiniz:

YORUMLAR