Tarihte Bugün: World Wide Web Kullanılmaya Başlandı

Tarihte Bugün: World Wide Web Kullanılmaya Başlandı

Günümüzde internet erişimi hemen hemen her eve ulaşmış durumda. Mobil cihazlarımızda da kullanabildiğimiz internetin bu günlere gelebilmesindeki en büyük emeği geçen insanlardan bir tanesi de şüphesiz ki Tim Berners-Lee.

İsviçre'deki CERN laboratuarlarında görev yapan bilgisayar teknolojilerinde uzman bir bilim adamı olan Tim Berners-Lee günümüzden tam 25 sene önce, yani 23 Ağustos 1991 tarihinde www - World Wide Web protokolünü hizmete açmıştı. Günümüzdeki internet sitelerinin temel taşı olan World Wide Web sayesinde internet üzerinden dosya ve döküman paylaşabiliyor, veri transferi yapabiliyoruz.

İnternet ve World Wide Web ilk bakışta aynı anlama geliyormuş gibi görünseler de aslında farklı şeyler. İnternet ilk olarak 60'lı yılların sonunda ortaya çıkmıştı. İnternet iki nokta arasında veri paylaşılmasını mümkün kılan bağlantı ağı anlamına geliyor. World Wide Web ise internet bağlantısı kullanılarak paylaşılan internet sitelerinin, dosyaların, dökümanların yer aldığı, dünyayı kapsayan platform anlamına geliyor. World Wide Web sayesinde internet bağlantısı günümüzdeki gibi etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Eğer www protokolü olmasaydı interneti bu derece faydalı bir şekilde kullanamaz, çağımızın en büyük avantajlarından olan serbest bilgi erişimi özgürlüğüne sahip olamazdık.

Tim Berners-Lee, World Wide Web'i hizmete açmadan birkaç hafta önce ilk web sayfasını kullanıma açmıştı. Bu sayfaya sadece CERN içerisinden erişilebiliyordu ve World Wide Web'in ne olduğunu açıklıyordu. Site halen erişime açık:

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html

Tim Berners-Lee'nin World Wide Web için kullandığı ilk sunucu ise bu bilgisayardı:

YORUMLAR