Tayland'da 300 Bin SIM Kart ve 474 iPhone'dan 'Tık Çiftliği' Kuruldu

Tayland'da 300 Bin SIM Kart ve 474 iPhone'dan 'Tık Çiftliği' Kuruldu

Tayland'da yaşayan üç adam, WeChat üzerinde beğeni ve yorum satabilmek adına, 300 bin SIM kart ve 474 iPhone'dan oluşturdukları bir "tık çiftliği" kurdular. Duvara astıkları telefonlarla tam bir sergi havasında işlerini yürütmeye devam eden girişimcilerin bu girişimleri, geçtiğimiz gün polis ve ordunun düzenlediği bir operasyonla son buldu. 

Aslında beğeni satın alma neredeyse sosyal medyanın değişmezlerinden biri haline geldi. Egolarını tatmin etmek isteyen bireylerin böylesine satın alımlar yapmalarının yanı sıra büyük şirketlerin de zaman zaman başvurduğu bir yöntem olan beğeni ve yorum satın alma işinin sahne arkasını ise bugüne kadar görememiştik.

Bangkok Post'un haberine göre; polis ve asker, dün Kamboçya sınırına yakın bir şehirde kiralık bir eve düzenledikleri operasyonda, Çin uyruklu Wang Dong, Niu Bang ve Ni Wenjin isimli kişiyi gözaltına aldı. Kiralık evde 5S, 5C ve 4S modellerinden toplamda 474 iPhone, Tayland operatörlerinden alınmış ve hiç kullanmamış 347,200 SIM kart, 10 bilgisayar ve daha farklı elektronik aletler ele geçirildi. 

Operasyonun hemen ardından emniyet güçleri yakalanan adamların yasadışı call center işlettiklerini ya da dolandırıcılık yaptıklarını düşünseler de yapılan sorgunun ardından bütün bu cihazların WeChat üzerinde beğeni ve yorum satmak için kullanıldığı ortaya çıktı. İşin nasıl yürüdüğünü de anlatan üç kafadar, ismini vermedikleri Çinli bir şirketin kendilerine telefonları ulaştırdığını, aylık 150,000 baht yani 15,500TL para gönderdiğini ve şirketin Çin'de sattığı beğeni ve yorumları da kendilerinin Tayland'da işleme koyduklarını söylediler.

Toplamda 700,000 milyondan daha fazla kullanıcı bulunan ve Çin'in en büyük sosyal medya platformu olarak gösterilen WeChat üzerinde daha önce de bot kullanıldığı ortaya çıkmış, özellikle büyük şirketlerin bir şekilde reklam yapabilmek adına bot servislerini tercih ettikleri açıklanmıştı. 

Wechat Rusya'da Yasaklandı

WeChat'in Chatbotcusu Facebok Messenger'a Geçti

YORUMLAR