Taylandlı Öğrencilerden Akılalmaz Kopya Tekniği

Taylandlı Öğrencilerden Akılalmaz Kopya Tekniği

Bir grup Taylandlı öğrenci, geçtiğimiz günlerde büyük bir kopya skandalına imza attı. Tıp Fakültesi’nde öğrenim görmekte olan öğrenciler, kameralı gözlükler ve akıllı saatler kullanarak birçok sınavda kopya çekmeyi başardılar.

Kullanıcı elektroniği ürünlerinin gün geçtikçe küçülmesiyle kameralar ve ekranlar neredeyse her yere girmeyi başardılar. Bunun bir örneği ise gözlüklerin hemen kenarına takılabilen kameralar. Kendi gözünüzden dünyayı kaydetmek için oldukça hoş bir ürün olan bu gözlükler ise Tayland’da büyük bir kopya skandalına karıştılar.

Vize sınavları esnasında gerçekleşen kopya vakasında -aktarılana göre- öğrenciler iki farklı gruba ayrılmışlar. İçinde kamera barındıran gözlükleri takan ilk grup, sınava girerek kâğıtların fotoğraflarına çekmiş ve salonu terk etmiş. Sonrasında çektikleri görüntülerden doğru cevapları alan ikinci grup ise bir sonraki oturumda akıllı saatler kullanarak cevapları, sınav salonundaki diğer öğrencilere ulaştırmayı başarmışlar.

Oldukça detaylı planlandığı anlaşılan kopya denemesi ise oldukça dikkatli bir gözetmen tarafından fark edilmiş. Çok sayıda öğrencinin iri gözlükler takmasından şüphelenen gözetmen, gözlüklere yakından göz attığında kameraları fark etmiş. Sonrasında yapılan araştırmada ise bütün bir plan ortaya çıkarılmış. Böylesine büyük bir kopya denemesinden sonra ise Rangsit Üniversitesi yönetimi, yapılan sınavların hepsini iptal etmiş ve yenilenmelerine karar vermiş. Kopya çekmeye yeltenen öğrenciler ise okulun kara listesine alındıktan sonra uzaklaştırılmışlar. Cezalarının ardından, üniversite eğitimi almaları bir hayli zor görünüyor. 

Anadolu Üniversitesi Dersleri iTunes U'da

Sinema Salonlarında Akıllı Gözlük Kullanmak Artık Yasak!

Yapay Zeka Üniversite Sınavını Kazandı, Bakın Hangi Bölüme Yerleşti

YORUMLAR