Taylor Swift, Belalı Hayranlarını Yüz Tanıma ile Tespit Etti

Taylor Swift, Belalı Hayranlarını Yüz Tanıma ile Tespit Etti

Amerikalı pop yıldızı Taylor Swift’in, geçtiğimiz mayıs ayında verdiği bir konserde, takıntılı hayranlarını tespit etmek için yüz tanıma teknolojisi kullandığı ortaya çıktı.

Akıllı telefonların yanı sıra, yetkililerce şüpheli insanları tespit etmek için de sıkça kullanılan bir teknoloji olan yüz tanıma, etki alanını her geçen gün genişletiyor, ancak bu kez biraz ürkütücü bir şekilde!

Rolling Stone ’a göre ünlü şarkıcı Taylor Swift, mayıs ayında California, Rose Bowl’da verdiği konserde yüz tanıma teknolojisi kullandı. Organizasyon ekibi konser alanının belirli noktalarına, Swift’in dans provalarını gösteren “kiosk” adı verilen dijital ekranlar koydular. 

taylor swift

Tabii, kioks’lara bakan insanlar, ekranının arkasında gizli bir kameranın saklandığından habersizdi. Pop yıldızının teknik ekibi, yüz tanıma teknolojisini kullanarak insanların fotoğrafını çekti ve Nashville’deki bir komut merkezine aktardı. Görüntüler daha sonra Swift’i sözlü olarak taciz eden kişilerden oluşan bir veri tabanı ile karşılaştırıldı.

Swift ve ekibi, sorunlu hayranları kontrol altında tutmak için akıllı bir yöntem seçmiş olsa da, yüz tanıma teknolojisinin bu yönde kullanılması oldukça ürpertici. Ayrıca bu olay, söz konusu görüntülerin saklanıp saklanmayacağı veya gelecekte nasıl kullanılacağına dair birçok soruyu beraberinde getiriyor. 

Geçen hafta ünlü şarkıcının evine gizlice giren Roger Alvarado isimli bir hayranı, altı ay hapis cezasına çarptırılmıştı.