Taylor Swift Tek Hareketiyle Apple'da Dengeleri Değiştirdi, Koca Şirketi Titretti

Taylor Swift Tek Hareketiyle Apple'da Dengeleri Değiştirdi, Koca Şirketi Titretti

Taylor Swift Apple Music servisini yerden yere vurdu, Apple sistem değiştirdi, Üç aylık deneme süresi boyunca müzik sanatçılarına telif ödemeyi reddeden Apple Music servisi,  Taylor Swift’in tek hareketiyle tüm sistemini değiştirdi.

Dün Apple’ı sertçe eleştirip albümlerini Apple Music’ten çeken Taylor Swift, Apple Music’in ödeme politikasının değişmesine sebep oldu. Dün yayınladığımız Apple Music Başlarken Kaybetti, Sanatçılar Servise İsyan Etti haberinin arkasından yükselen tepkilere Taylor Swift ağır tepki koydu. Taylor Swift internet üzerinde Apple’ın telif politikasını yerden yere vurarak kütüphaneden albümlerini çektiğini açıkladı. Taylor Swift’in başlattığı bu isyan dalgasının sanatçılar tarafından son derece olumlu bulunması Apple’ı korkuttu. Şirket dün gece yarısı üç aylık deneme süresinde de müzik sanatçılarına telif vereceğini açıkladı.

Bağımsız sanatçıları oldukça etkileyecek olan 90 gün telif ücreti ödemeden şarkı yayınlama kuralı Apple Music’in uygulama şarkı kütüphanesinde yer almak için sanatçılara dayattığı bir maddeydi. Taylor Swift, bağımsız grup ve sanatçıların Apple tarafından sömürülmek istendiğine dair açık bir mektubu Twitter ve resmi internet sayfasından paylaştı. Apple’ı sertçe eleştiren Swift, albümlerinin Apple Music üzerinde yer almayacağını da resmen açıkladı.

Bu sert protesto Apple tarafından hemen değerlendirildi. Şirket, Apple Music'in telif ödeme planını hemen değiştirdiğini açıkladı. Artık sanatçılar Apple Music servisinin 3 aylık bedava deneme süresinde de telif alabilecekler. 

Apple Music ile Sanatçılar İstediklerini Paylaşabilecek

Apple'dan 7/24 Müzik, Radyo Beats1 ve Apple Music Yayına Hazır

Instagram’ın İlk Sosyal Topluluğu @music Kuruldu

YORUMLAR