TBB Uyardı; E-posta ve Sosyal Medyadan Bu Mesaj Gelirse Açmayın!

TBB Uyardı; E-posta ve Sosyal Medyadan Bu Mesaj Gelirse Açmayın!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), cihazlara kısa mesaj, e-posta ya da sosyal medya vasıtasıyla gönderilen dolandırıcılık girişimleri ile ilgili olarak kullanıcıları uyardı.

TBB yaptığı açıklamada, kendilerini banka yetkilisi olarak tanıtan şahısların, çeşitli vaatlerle kullanıcıları ikna ettikten sonra kimlik ve kart bilgileriyle birlikte şifrelerini cihazlara tuşlamaya sevk ettiklerini söyledi.

TBB, bu bilgilerin bankalara ait telefon numaralarını taklit edebildiği, ancak farklı kaynaklardan geldiği konusunda kullanıcıları uyardı. Söz konusu mesajlar çoğunlukla SMS, e-posta ve sosyal medya mesajları şeklinde gönderiliyorlar. Kullanıcılar da bu tuzağa kolaylıkla düşebiliyorlar.

Dolandırıcılar özellikle promosyon yalanları kullanarak hesap sahiplerinin aklını çelmeye çalışıyorlar. Kullanılan ikna yöntemleri arasında para iadeleri, hesap sorunları ya da bilgi güncellemeleri gibi yöntemler ağırlıklı olarak kullanılıyor.

TBB'nin yayınladığı uyarıda, söz konusu aramaların bankaların kurumsal sistemleri üzerinden gerçekleştirildiği izlenimi verilerek yapıldığına da dikkat çekiliyor. TBB, banka müşterilerinin bu gibi kişisel bilgi ve parolalarını, telefonda sözlü olarak ve/veya tuşlayarak ya da farklı bir yolla asla paylaşmamaları gerektiğinin de altı çiziliyor.

Dikkat! Sahtekarların Yeni Tuzağı Elektromanyetik Dolandırıcılık

E-posta Dolandırıcılığı Şirketlere Milyar Dolarlar Kaybettirdi

YORUMLAR