TBMM'Yi Beyaz Hackerlar Koruyacak

TBMM beyaz hacker

Kamu kurumlarına siber saldırıların artmasının ardından harekete geçen hükümet yetkilileri, saldırıların ana odak noktalarından bir tanesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni korumak için CEH sertifikalı 22 beyaz hacker istihdam edeceklerini açıkladı.

Sürekli siber saldırıların hedefi haline gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni korumak adına alınan başka önlemlerin yanı sıra karşı hacker yöntemine de geçileceği duyuruldu. Alanında uzmanlaşmış 22 “beyaz hacker” ile birlikte gelen saldırıların engellenmeye çalışılacağı belirtilirken, alımların yakın zaman sonra yapılacağı da söylendi. 220 kişi arasından yapılacak seçimle birlikte alınacak personelin belirleneceği duyurulurken, aranan şartlar ve seçim şekliyse şöyle sıralandı:

  • Incident Response (güvenlik olaylarına müdahale) operasyonları konusunda deneyim.
  • SOC/SOME (siber olaylara müdahale) bilgisi ve deneyimi.
  • Certified Ethical Hacker (CEH) sertifikasına sahip olmak.
  • Sızma ve stres testleri, şifreleme, firewall, saldırı önleme sistemleri, zafiyet tarama sistemleri ve benzeri güvenlik süreçleri ve teknolojileri hakkında bilgi sahibi.

Yukarıda yer alan şartları sağlayan ve kadroya başvuran adayların ilk aşamada, 2016 veya 2017'de yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) alınan KPSS P3 puanının yüzde 70'i ile son 5 yıl içinde İngilizce dilinde yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) ya da buna denkliği Yükseköğretim Kurulu'nca kabul edilen başka bir sınavın puanın yüzde 30'unun toplamıyla oluşacak puan türüne göre sıralanacakları kaydedildi. Puanlarına göre sıralamada ilk 220 kişine giren adayların mülakata alınacağı ve yapılacak seçmenin ardından 22 personelin görevlerine başlayacakları da belirtildi.

YORUMLAR