TDK, Başbakanın Uyarısıyla Harekete Geçti

TDK, Başbakanın Uyarısıyla Harekete Geçti

Başbakan Binali Yıldırım, sosyal medyada gençler arasında yaygınlaşan kısaltma, yabancı kelime ve bozuk cümle kullanımına dikkat çekerek, gerekli işlemlerin yapılması gerektiğini belirtti. Bunun üzerine TDK, yabancı kelimeleri Türkçeleştirme kararı aldı.

Başbakan Binali Yıldırım bu konu hakkında yaptığı açıklamada, "Dilimizi kısırlaştıran, nesiller arasındaki iletişimi yok eden, Türkçe'den ziyade nevzuhur bir kuş dilini andıran bu çürümeye artık ‘Dur' deme zamanı gelmiştir" sözlerine yer vermişti. Bu uyarı sonrasında  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türk Dil Kurumu (TDK) ile işbirliği halinde konuyla ilgili çalışmalar yapmaya başladı. Aynı zamanda Türkiye Bilişim Derneği (TBD)  bünyesinde 'Özenli Türkçe Çalışma Grubu' oluşturdu.

Özenli Türkçe Çalışma Grubu, Türk diline gelen ve kullanımı hızla artan kelimeleri Türkçeleştirmeye çalışacak. Ayrıca TBD, okullarda seminerlerde, Türkçe bilişim terimlerinin tanıtılması ve kullanımının özendirilmesine önem verecek.

TBD tarafından hazırlanan sözlük, günlük hayatta kullandığımız pek çok kelimeyi çevirmiş durumda. Ancak  ‘CD' yerine ‘yoğun tekerlek' ve ‘web' yerine ‘örümcek ağı' önerileri şimdiden sosyal medyada büyük tepki toplama başladı.

Drone Kelimesine Türkçe Karşılık Aranıyor

2017, 'Türk Dili Yılı' İlan Edildi

YORUMLAR