Tehlike Saçan Sahte Xiaomi Ürünlerine El Konuldu

Yeni Delhi sınırları içerisinde bulunan ve Xiaomi markası altında sahte ürün satan dört tedarikçi yapılan operasyon ile tutuklandı ve ürünlere el konuldu.

Sahte Cihaz Sattılar

Söz konusu gelişmelerle ilgili açıklama yapan Xiaomi, yasadışı satış işlemleri hakkında bazı bilgiler aldıklarını ve çözüm üretmek için yerel polis ile iletişime geçtiklerini belirtti. 25 Kasım tarihinde düzenlenen operasyonda binlerce lira değerinde iki binden fazla sahte ürün ele geçirildi.

Yerel polis tarafından yürütülen soruşturmaya göre söz konusu ürünler hem toptan hem de perakende olarak yıllardır satıştaydı. Bunlar arasında ağırlıklı olarak taşınabilir batarya, şarj adaptörü, kulaklık, kablosuz kulaklık, usb kablo gibi yan ürünler bulunuyor.

Sahte ürünlerler ilgili yayınlanan görsellere göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Sahte Cihazlar Hangi Tehlikeleri Barındırır?

Sahte ürünler ağırlıklı olarak elektronik cihazlar ile eşleştirilse de temel olarak giyim, kozmetik ve oyuncak kategorilerini dahi kapsayabilir. Tüm orijinal ürünler hem güvenlik hem de sağlık açısından pek çok testten geçer. Yani bu tip sahte ürünler yalnızca marka imajına zarar vermekle kalmıyor, tüketicinin sağlığını, güvenliğini ve hatta veri güvenliğini dahi tehdit ediyor.

Xiaomi markası üzerinden gidersek sahte ürünleri ayırt edebilmeniz için bazı yollar bulunmakta.

  • Tüm orijinal Xiaomi ürünleri güvenlik koduna sahip. Üründeki güvenlik kodunu kontrol edin ve resmi internet sitesi üzerinden doğrulayın.
  • Kutunun kalitesi, üstündeki yazı tipi, logo ve diğer küçük detaylar aldığınız ürün hakkında bilgi verebilir.
  • Mi Band gibi sahte ürünler Mi Fit uygulaması ile eşleşmez. Uyumluluğu kontrol edin.
  • Orijinal ürünlerde Li-Po batarya bulunuyor. Li-Ion gibi bir ibarenin var olması ters bir duruma işaret edebilir.
  • Malzeme kalitesi, kablo kalitesi ve aksesuar kalitesi kontrol edilmeli. Sahte ürünlerde özellikle yan ürünler ağırlıklı olarak kalitesiz olur.
  • Son olarak güvenilir yerlerden alışveriş yapmanızda fayda var.

YORUMLAR