Tek Hücreli Canlıları Detaylı Olarak İnceleyebilen En Güçlü Mikroskop

Tek Hücreli Canlıları Detaylı Olarak İnceleyebilen En Güçlü Mikroskop

İspanya Madrid'de bulunan Universidad Carlos III'de, araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni bir mikroskop, canlı hayvanların hücrelerinin gözlemlenmesini kolaylaştırıp, bu örneklerden hızlı, detaylı incelenmeye yatkın 3B görüntüler alabiliyor.

Bu yöntem, hücresel canlıların zaman içinde ne kadar değiştikleri hakkında da araştırmacıları aydınlatacak. Bu yöntemle, herhangi bir tek hücreli canlının tüm yaşam evreleri 3B olarak incelenebildiğinden, organizmalar daha kolayca sınıflandırılıyor ve tüm yaşam evreleri gözlemlenebiliyor. Mikroskop saniyede 300 kadar imaj depolayabiliyor, bu sayede organizmanın tüm hareketleri kolayca tetkik edilebiliyor. Bu görüntüyü bir düzlemde algılayan ve dört lazer algılayıcısı olan mikroskopa ek olarak 2 farklı lens daha eklenebiliyor ve algı gücü artırılabiliyor.

Birden fazla lazer mercek takılarak organizmalara farklı, renkli floresan etkisi veren boyalar da kullanıldığında, incelenen organizmanın detayları daha belirgin olarak takip edilebiliyor. Araştırmacılar, farklı hücresel yapılar incelemek istediklerinde sürekli filtre değiştirmek zorunda kalmadan incelemelerine devam edebiliyorlar. Aynı anda birden fazla yapıyı, eş zamanlı olarak takip edebiliyorlar.

Mikroskop, 3B bir görüntü oluşturmak için farklı konumlardan görüntüleri hızlı bir şekilde kaydedebiliyor, bu esnada lazerler, kameralar ve filtreler kullanarak oldukça detaylı yazılımlarla da desteklenerek araştırmaları kusursuz kılabiliyor.

Bilim İnsanları Görme Kaybını Beyine Mikroskop Monte Ederek Giderecek

Ankara'da Ürettiği Mikroskobu NASA'ya Satıyor!

YORUMLAR