Tek Şarjla 640 Kilometre Gidiyor

Tek Şarjla 640 Kilometre Gidiyor

Tesla Motors kendi çıtasını yeniden aştı. 2015 yılı için tasarladığı yeni modeli tek şarjla 645 kilometre yol kat edebiliyor. Tesla’nın Sedan modelleri aynı oranda şarjla 500 km yol kat edebiliyorlardı. 

70 kWh’lik Panasonic batarya paketi ile çalışan yeni Tesla Roadster 3.0, tam şarj edildiğinde yaklaşık 640 kilometrelik mesafeyi kat ediyor. Tam şarjın masrafı ise sadece 10 TL civarında. Araç 100 km’ye 4 saniyede ulaşacak. Arabanın daha hızlı ve performanslı çalışabilmesi için yürüyen aksamında pek çok yenilik yapıldı. 

Aracın bir başka ilginç özelliği de, vites kutusu üzerindeki geniş dokunmatik ekrandan aracın tüm aksesuar ve özelliklerinin kontrol edilebiliyor olması. Sunroof, sürücü koltuğu, direksiyon, enerji durumu ve navigasyon gibi aracın çeşitli özellikleri tamamen bu ekran sayesinde yönetiliyor. Tüm Tesla modellerinde standart olarak 3G internet bağlantısı da var.

Tesla’nın Sedan modellerinde, elektrikli motor ise tamamen aracın alt tarafına yerleştirilmişti, Roadster’da motor arkaya alınmış durumda. Böyleliklikle sürat yaparken yol tutuşu da dengelenmiş oluyor. Öte yandan Sedan’ın en çok sevilen özelliği olan, arka bagajın zemininde gizlenmiş koltuklarının kaldırılarak, çocukların yüzleri arka cama bakarak seyahat edebileceği bir şekle dönüştürülmesi özelliği Roadster’da olmayacak.

Tesla’nın yeni ürünü elektrikli araba piyasasında BMW i3’ü zorlayacak gibi görünüyor.

Tesla Model S Fotoğrafları

En Hızlı Tesla Modeli Ortaya Çıktı: Tesla D

YORUMLAR