Teknoloji Bağımlılığı, Spor ve Sanat Aktiviteleriyle Ortadan Kalkabilir

Teknoloji Bağımlılığı, Spor ve Sanat Aktiviteleriyle Ortadan Kalkabilir

Günümüzde teknolojik aletlerin aşırı kullanımıyla ortaya çıkan teknoloji bağımlılığı ve beraberinde getirdiği sosyal sorunlar inkar edilemez boyutlara geldi. Konuyla ilgili bilgiler veren Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Özalp Ekinci, teknoloji bağımlılığının çaresinin spor ve sanat aktiviteleri olduğunu öne sürdü.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Doç. Dr. Ekinci, teknolojik cihaz kullanımının kontrolden çıkmasıyla yaşıtlarıyla iletişimi ve derslerinde aksamalar görülen çocukların, bağımlılık şüphesiyle mutlaka incelenmesi gerektiğini belirtirken, bu bağımlılığın ancak yerine başka aktiviteler koyarak bertaraf edilebileceğini belirtti. Ekinci’ye göre spor ve sanat faaliyetleri ergenler için en etkili alternatif aktiviteler durumunda.

Cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi elektronik cihazların çocukların hayatında önemli bir yeri olduğunu ancak aşırı ve kontrolsüz kullanım sonucu birtakım sosyal ve ruhsal bozukluklar meydana geldiğini ifade eden Ekinci, elektronik cihaz kullanımının 4 yaşına kadar uygun olmadığını aktardı.

Okul öncesi dönemde de elektronik cihazlarla geçirilen sürelerin sınırlandırılması gerektiğini savunan Ekinci şu yorumlarda bulundu: "Normal gelişim gösteren 4-6 yaş arası çocuklar yalnızca aileleriyle birlikte ve çok sınırlı süre cep telefonu veya tabletle zaman geçirebilirler. Geçirilen zaman çizgi film ya da basit temalı oyunları içerebilir. Okul öncesi dönem çocuklara cep telefonu veya tablet gibi cihazlar günde en fazla 30 dakika ve tercihen ikiye bölünmüş olarak kullandırılmalıdır. Bu yaş çocuklar teknolojik cihazları asla tek başına kullanmamalıdır, kullanımın tamamında anne, baba çocuğun yanında bulunmalıdır. Aileler çocuklarının yanında uzun süre bu tür cihazları kullanmamalıdır, çünkü bu çocuklara özendirici rol oynayabilir. Yemek yerken çocuklara cep telefonu, tablet verilmemelidir ya da televizyon izletilmemelidir. Bu cihazlar çocukların açlık-tokluk algılarının sağlıklı gelişimini bozar. Ayrıca bu cihazlar çocukların uykuya dalma ve sürdürmelerini de olumsuz etkilediği için uyku öncesinde çocuklara tablet ya da telefon verilmemeli, televizyon izletilmemelidir."

Türkiye'de Gençlerin Yüzde 3,6'sı İnternet Bağımlısı

Nöroloji Uzmanları Uyarıyor: 'Şarj Bağımlısı' Olabilirsiniz!

Sosyal Medya Bağımlılığı Psikolojik Hastalıklara Sebep Oluyor

YORUMLAR