Teknoloji Bakanı Açıklama Yaparken, Siber Saldırganlar e-Devlet'i Çökertti!

Teknoloji Bakanı Açıklama Yaparken, Siber Saldırganlar e-Devlet'i Çökertti!

Son dönemde Türkiye'ye karşı yapılan siber saldırıların oldukça fazla artış göstermesinden dolayı tüm devlet kurumları alarma geçti. Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık, kamuoyu aracılığıyla tüm halka bilgilendirici bir mesaj yayınladı.

Bildiğiniz üzere Rus hackerler bir süredir alan adı dağıtıcımıza ve ülkemizde hizmet veren bankalara karşı saldırıda bulunuyorlardı. Bu saldırılardan dolayı kısa bir süreliğine internette yavaşlamalar ve banka işlemlerinde duraksamalar oluştu. Bu olaylardan sonra Rus hackerlerin durmak bilmemesi üzerine Teknoloji Bakanı Fikri Işık bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Türk Bilim İnsanları Kurultayı'nda siber saldırılar hakkında Fikri Işık'a bazı sorular yöneltildi. Özellikle yapılan saldırılarının hangi boyutta olduğu merak ediliyordu. Bakan Işık, saldırının boyutu hakkında bilgi vermezken yeni bir mail olayından bahsetti. Bu olaya göre kamu kuruluşlarının adı kullanılarak insanlara word ekli bir mail gönderiliyor. Sahte olan bu mailde bulunan bağlantıya kullanıcılar tıkladıkları taktirde bilgisayarlarına virüs bulaşıyor. Fikri Işık, bu sayede her sisteme sızmayı hedefleyen hackerlere karşı dikkatli olunması gerektiğinden bahsetti. Bakan, konuşmasına kullanıcılarının hesabına gönderilen mailler devlet kurumlarından gönderilmiş olsalar bile iki kez düşünülmeden açılmaması gerektiğini de ekledi.

Fikri Işık tarafından Rus hackerlerin yaptığı DDOS saldırısının da önlemlerinin alındığı söylendi. Artık daha dayanıklı bir şekilde saldırıları kaldırabileceğimizi söyleyen bakan, bu saldırının her gün  farklı yöntemlerle art arda nasıl tekrarlanabildiğini anlattı. Fikri Işık son sözlerini de TUBİTAK gibi yetkili kurumların yaptığı siber saldırı önleyici çalışmaları ekleyerek bitirdi. Rus hackerlerin yaptığı siber saldırılar ise henüz tam olarak durmuş değil.

Devlet kurumlarındaki yetkili bakanlarımız açıklamalarına devam ederken saldırılar ise durmak bilmiyor. Son aldığımız habere göre halkın devlet işlerini hallettiği en önemli site e-devlet'e de ulaşılamıyor.

Türkiye’ye Yönelik DDoS Saldırıları ile İlgili Bir Açıklama Yayınlandı

Türkiye En Çok Siber Saldırıya Uğrayan 15 Ülkeden Biri, Önlemlerinizi Alın

YORUMLAR