Teknoloji Dünyasında Yeni Tartışma: Robotların Bir Dini İnancı Olmalı mı?

Teknoloji Dünyasında Yeni Tartışma: Robotların Bir Dini İnancı Olmalı mı?

Yapay zekanın geliştirilmesiyle ilgili pek çok konu tartışılıyor. Faydaları ve var olabilecek zararları henüz daha net olarak kesinleşmeden, şimdi de yapay zekanın dini inancı tartışma konusu oldu. Üzerinde yapılan çalışmalar son derece yoğunlaşan süper yapay zeka sahibi makineler ve robotların hangi dinden olacakları tartışması teknoloji dergisi Gizmodo'nunbugün yayınlanan bir makalesinde geniş yer aldı ve son derece ilgi gördü. Tartışma; yapay zekayı geliştirmeye devam eden ve bunda başarı sağlayabilen toplulukların, bu makinelere bir dine ikna edip etmemesiyle ilgili. Makalede araştırma ve geliştirme laboratuvarlarından çıkıp hayata karışacak olan makinelerin, hizmet verdiği toplumla ilgili aynı değer yargıları ve etik kriterleri taşıması gerektiği ile ilgili bir tez tartışılıyor.

Teze göre, yapay zekaya sahip makineler daha iyi hizmet verebilmek, sorun çıkarmamak için bulundukları toplumla aynı dine sahip olmak durumda olmalılar. Bu durumda çevreleri ile daha iyi iletişim kurabilecek ve yaptıkları her işi toplumsal değer yargılarını zedelemeden tamamlayabilecekler. 

Öte yandan bilim insanları bu tezin tartışılmasının son derece gereksiz olduğunu, bu tür tartışmaların anlamsız polemikler yaratarak çalışmalara gölge düşüreceğini savunuyorlar. 

Yapay Zekaya Sahip Super Mario, Oyunda Harikalar Yarattı

Google ve Elon Musk İnsanlık İçin Neyin İyi Olacağına Karar Verecekler

Akşama Ne Pişecek Derdine Son Veren Robotlar Geliyor

Robot İstilasına Doğru Adım Adım Yaklaşıyor muyuz?

YORUMLAR