Teknolojik Cihazlar Tozla Şarj Olacak!

Teknolojik Cihazlar Tozla Şarj Olacak!

Günlük hayatımızda kullandığımız akıllı cihazlarımız, birçok işimizi halletmemizde bizlere yardımcı oluyor. Ancak bu durum, başka bir sorunu ortaya çıkartıyor. Bu da bu cihazlara olan bağlılığımız. Bağlılık problemimiz en çok kullandığımız cihazların şarjı bitince baş gösteriyor. Bu konuda ABD’nin geliştirdiği yeni teknoloji oldukça dikkat çekici gözüküyor.

Harici bataryalar ve güneş enerjisi teknolojik cihazları şarj etmede en yaygın yöntemler. Ancak ordu malzemesi gibi cihazların yüksek güç gerektirecek şekilde büyük, ağır ve hantal oluşları, bu şarj çözümlerinin de taşınmasını bir hayli güç hale getiriyor. ABD ordusunun son keşfiyle bu durum son bulabilir, çünkü tozla yapılan bir karışım cihazların şarjında kullanılabilir.

Suyla karıştırıldığında yüksek miktarda enerji üreten bu alüminyum bazlı toz, yapılan testlerde uzaktan kumandalı bir tanka güç vermek için yeterli miktarda enerji sağlamayı başardı. Araştırmacılar, nanogalvanik alüminyum bazlı bir tozu su ile karıştırdığında suyun kabarcıklaştığını fark ettiler ve daha yakından incelendiklerinde bunun hidroliz olduğunun sonucuna vardılar.

Araştırma ekibinin raporuna göre, bu teknolojide bir katalizöre ihtiyaç duyulmuyor. Yapılan testlerde alüminyum tozunun bir kilogramı sadece üç dakikada 220 kW enerji üretti. Bu oran kullanılan asit ve sıcaklık miktarına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Hayatınızın en büyük üç problemi ne diye sorsak sanırım bir tanesi biten şarjlar olur. Sosyolojik araştırmalar da bu sonucu gösteriyor. Bu teknoloji pratik hayatımıza entegre edilebilir mi henüz bilmiyoruz ancak oldukça ilginç olduğu bir gerçek.

Amerikan Ordusu’na Robot Askerler Katılıyor!

Amerikan Ordusu Sonunda Windows 10'a Geçebilecek

ABD, Türk Hacker'a Teşekkür Etti

YORUMLAR