Teknolojik Cihazlara Kolay Şifre Koymak Yasaklanıyor

Amerika Birleşik Devletlerinde herkes tarafından kolayca tahmin edilebilen şifreleri engelleyecek bir sistem geliyor. Ülkede "Bilgi Gizliliği: Ağ Bağlantılı Cihazlar" yasası kapsamında her türlü teknolojik ürüne şifre koyulması zorunlu olacak.

Geçtiğimiz haftalarda ABD senatosu tarafından yapılan teklif kapsamında kullanıcı ve teknolojik ürünlerin güvenliğinin artırılması planlanıyordu. Yalnızca iki hafta içerisinde senatonun teklfi onaylanırken 2020 yılından itibaren teknolojik ürünlerde daha fazla güvenlik sağlanacak. Örneğin '123456' gibi kolay şifreleri engelleyecek olan cihazlara şifre konulması da zorunlu olacak.

"Doğrudan veya dolaylı olarak İnternet'e bağlanabilen ve bir İnternet Protokolü adresi veya Bluetooth adresi atanmış bir fiziksel nesne" tanımına uyan her türlü teknolojik ürün için şifre koyulmasına şart koyan yeni tasarı kapsamında kullanıcı güvenliği iki katına çıkarılmış olacak. Aynı zamanda güvenlik konusunda kullanıcı bilincini arttırmak isteyen ABD, botnet tehlikesinin de önünü kesmek istiyor.

2020 yılında başlayacak olan bu önergenin farklı ülkelerde de uygulanması planlanıyor. Özellikle teknolojik cihaz kullanımı konusunda sıkıntı içerisinde olan Asya ülkelerinde tartışma içerisinde olan bu tasarının kolay şifrelere engel koyduğunu ve tüm cihazlardaki güvenliği arttırdığını belirtmek gerekiyor.

Siz bu yasa hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!