Teknolojik Cihazlarda Devrim Niteliğinde Bir Gelişme: 4 Boyutlu Transistör

Teknolojik Cihazlarda Devrim Niteliğinde Bir Gelişme: 4 Boyutlu Transistör

Intel tarafından geçtiğimiz sene içerisinde duyurulan 3 boyutlu transistör teknolojisi daha piyasada yaygınlaşmamışken, Purdue Üniversitesi'nden bir grup bilimadamı 4 boyutlu transistörler üzerinde çalıştığını duyurdu. Geliştirilmekte olunan 4 boyutlu transistörler şu an için standart olarak kullanılan silikondan farklı bir materyal ile üretilecek.  "Indium-gallium-arsenide" olarak adlandırılan materyal, gittikçe kısalan bir halde üstüste istiflenebiliyor ve sonuçta çam ağacına benzer bir görüntü ortaya çıkıyor.

Projede yer alan Peide Ye adlı araştırmacı geliştirdikleri transistörlere neden 4 boyutlu transistör adını verdiklerini şu şekilde açıklıyor:

"Tek katlı bir evde çok sayıda insan yaşayabilir. Daha fazla kat ise daha fazla insan demektir. Transistörler için de aynı şey geçerli."

4 boyutllu transistörler, mevcut üretim teknolojisini 10 nanometreye kadar düşürebilecek nitelikte. Şu an 20 nanometreye dayanmış teknoloji, silikonun sahip olduğu fiziksel engeller nedeniyle daha da geliştirilememe ihtimaline sahip. İşlemci ve ekran kartı gibi donanımların güç tüketimini azaltıp performansını arttırabilecek teknoloji merakla bekleniyor.

YORUMLAR