Teknolojik Gelişmeler İran Kitap Sansür Politikalarının Baş Düşmanı İlan Edildi

Teknolojik Gelişmeler İran Kitap Sansür Politikalarının Baş Düşmanı İlan Edildi

Özellikle kitaplara ve benzer eserlere uyguladığı sansür politikalarıyla tanınan İran yönetimi, dijital kitap fuarı ve e-kitap uygulamaları ile başa çıkamadı. Teknoloji bir kez daha sansürü aştı.

Bir ülkede kitapları yasaklayarak, ardından bir de kitap fuarı düzenlemeye kalkarsanız eleştiri oklarından kurtulmak da mümkün olmaz. Tahran böyle bir işe kalkıştı. Söz konusu fuara katılım çok az oldu, uluslararası yayın evleri fuarı protesto etti ve sergilenen kitap adedi uygulanan sansürden dolayı son derece yetersiz bulundu. İran Kitap Fuarı, ülkede rutin olarak basılan sınırlı sayıda eserle açıldı. Kitapseverlerin pek de umursamadıkları bu fuar elbette amacına ulaşamadı. 

Ancak İran tüm bu sansür ve yasaklara karşı en çok kitap okunan Ortadoğu ülkelerinden biri. Dijital yaşam İranlı kitapseverlerin sansürün etrafından dolanmalarına ve istedikleri kitaplara ulaşmalarına olanak tanıyor. Teknoloji sayesinde İran’da elektronik ortamda bir kitap fuarı düzenlendi. Bu fuara katılım çok yüksek oldu. 

İran bu fuarı engellemek için belli bölgelerde ki, bizim için oldukça tanıdık bir yöntem olan, elektrik kesintileri bile uyguladı. Ancak bu geri tepti ve insanlar dijital fuara akın etmeye devam ettiler. Şimdi İran’da çevrimiçi yayıncılar yeni bir çağ başlatıyorlar. Sansürlü kitapların akıllı cihazlarla okunabilmesini sağlıyorlar. Nagaam Yayınevi bu akımın öncüsü olarak gösteriliyor. Hükümet aleyhtarı Ebrahim Nabavi’nin kitapları bu sistemle e-kitap uygulamaları kullanılarak en çok indirilen kitaplardan biri oldu. Nabavi’inin eserleri bir günde 10 binden fazla indirildi.

İran’da içinde öpmek, şarap, alkol, sevişmek, cinsellik, şeytan ve benzeri kelimeler barındıran kitaplar yasak. Bu da yayıncıların neredeyse hiç kitap yayınlamamasına yol açıyor.

Öte yandan Frankfurt Kitap Fuarı 5 günde 5 milyon ziyaretçiyle hala dünya rekorunu elinde tutuyor. 

Facebook Hükümetlerin Sansür Politikalarına Boyun Eğiyor

Facebook: En Çok Sansür Talebi Türkiye ve Hindistan'dan Geliyor

Türkiye Facebook Sansürlerinde Dünya İkincisi

YORUMLAR