Teknolojinin Geleceği, Donanımda Değil Yazılımda Yatıyor

Teknolojinin Geleceği, Donanımda Değil Yazılımda Yatıyor

Hepimiz tüm teknolojik cihazlarımızın en iyi ve en yeni olması konusunda muazzam bir tutkuya sahibiz. Bu konuda hiçbirimiz bir istisna olmadığınızı kabul edelim. Ancak, teknolojinin geleceği donanımda değil kesinlikle yazılımda yatıyor.

Yapılan bir araştırma, teknolojik gelişmelerin donanım trendinde son derece etkili olduğunu ve yakın bir gelecekte yazılımların sürümleri ve işlevlerinin, bu trendi kökünden değiştireceğini işaret ediyor. Araştırmaya göre iyi tasarlanmış her yazılım, modern bir donanımdan çok daha fazla önem arz ediyor.

Bu teze göre her iyi geliştirilmiş yazılım, zaman içinde en iyi donanım paketinden çok daha önemli olacak.

Yapay zekâdan tutun da otonom araba yazılımlarına kadar teknolojinin geleceğini etkileyecek olan tek unsur, titiz ve kitlesel olarak erişilebilen ve özelleştirilebilen yararlı yazılımlar, pahalı donanımlar değil.

Örneğin "ev asistanları" bu konuda önemli bir örnek oluşturuyorlar, yapay zeka ve kendini geliştirebilen, "öğrenen" yazılımlar insanoğlunun geleceğini şekillendirecekler. Büyük bir olasılıkla son derece pahalı telefonlar ve PC'ler bu yazılımları çalıştırabilmek için, bunlara uyum sağlayabilecek düzeyde olmaları gereken cihazlar olarak tasarlanacaklar. BU noktada çoğu yazlımın internet üzerinden çalışabiliyor olması yepyeni bir eğilim oluşturacak. Bu trendi yakalayıp kullanabilmek için bu yazılımları destekleyen farklı uygulamaları edinebilmiş olmak yetecek. Dev hard disklere de gerek kalmayacak, çünkü bulut tabanlı yazılımlar kullanılacak, bir PC'nin donanım özelliklerinden ziyade, onun çevrimiçi ortamlardaki hızı ve bu ortamlarla bütünleşebilen yazılımları daha da fazla değerli olacak.

Güvenli Mesajlaşma ve İnternet için En İyi Uygulamalar

Mimarlar İçin En İyi Ücretsiz Uygulamalar

Android Telefonlarınız İçin En Gerekli Uygulamalar

YORUMLAR