Tekrar Kullanılabilen Yapışkan Güneş Pili İcad Edildi

Tekrar Kullanılabilen Yapışkan Güneş Pili İcad Edildi

Stanford Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı değişik yüzeylere yapışabilen ve tekrar kullanabileceğiniz güneş pilleri geliştirdi. Gelişen teknolojik cihazlar ve artan enerji ihtiyaçları her geçen gün doğayı daha fazla kirletmemize sebep olmakta. Rüzgar, güneş gibi yenilenebilir ve sürdürebilir doğal enerji kaynaklarının kullanımının yaygın olmaması da bu süreci hızlandıran bir unsur. Bu nedenden ötürü bilimadamları bu doğal kaynaklardan enerji üretimini arttıracak ve yaygınlaştıracak çözümler üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmışlardı. İşte bu çalışmalardan biri olan giysi şekline dönüşebilen güneş pilleri gibi çıkartma şeklindeki güneş pilleri de farklı bir çözüm olarak insanlığın hizmetine sunuluyor.

Cep telefonları, binaların camları ve kağıt gibi hemen hemen her yüzeye yapışabilen bu piller tekrar kullanılabilmesi gibi bir özelliğe sahip olmasıyla diğer güneş pillerinden ayrılıyor. Esnek yapıdaki pil, tıpkı bir çıkartma gibi altındaki özel tabakadan ayrılarak dilediğiniz yüzeye yapıştırılıyor ve sonrasında tekrar kullanmak istediğinizde aynı özel tabakaya geri yapıştırmanız yeterli oluyor. Pili kullanacağınız yüzeye yapıştırırken, pili farklı bir transfer materyali üzerine sabitleyerek yapıştırdıktan sonra bu transfer materyalini çıkartıyoruz.

Hareket özgürlüğünü ve taşınabilirliği arttıran bu teknoloji cep telefonlarını şarj etmeden hayatta kalma ekipmanlarının enerji ihtiyaçlarını karşılamaya kadar geniş bir yelpazede kullanıma sunulabilir.

YORUMLAR