Telefon Pillerindeki Dinleme Düzeneği Olduğu İddia Edilen Şey Aslında NFC Çıkartmaları

Telefon Pillerindeki Dinleme Düzeneği Olduğu İddia Edilen Şey Aslında NFC Çıkartmaları

Eğer son zamanlarda internet ve özellikle Facebook üzerinde yaygın bir şekilde paylaşılan "telefon pillerindeki dinleme düzeneği" ya da "Samsung dinleme düzeneği" başlıklı videolara denk geldiyseniz ve kendi telefonunuzda da bu tür bir dinleme düzeneğinin var olduğundan kuşkulanıyorsanız durumdan endişe duymanıza gerek yok. Bu konunun ele alındığı videolarda genel olarak bir Samsung marka telefonun bataryası çıkarılıyor ve sonrasında batarya etrafındaki çıkartma sökülerek çıkartma içerisindeki elektronik devre ortaya çıkartılıyor. Fakat genel olarak videoyu çeken kişiler bu devrenin ne olduğunu tam olarak bilemedikleri için bu elektronik devrenin bir dinleme düzeneği olduğunu iddia ediyorlar.

Siz de bu videoları izleyerek kendi telefon pilinizdeki aynı elektronik devreyi sökmeye niyetlendiyseniz telefonunuzun işleyişini aksatabilirsiniz. Bu videolarda deşifre edilen elektronik devre aslında telefonunuzun sahip olduğu NFC özelliğinin çalışmasını sağlayan NFC anteni.

Near Field Communication yani yakın mesafe iletişim arayüzü olan NFC sistemi mobil cihazlarımızın temassız iletişim kurma yeteneği kazanmasını sağlıyor. Eğer telefon piilerindeki bu NFC antenlerini sökerseniz bu özellikten faydalanabilmeniz de mümkün olmayacak.

Google’un Evlerimizi Dinlediği İddiası Ortalığı Karıştırdı

YORUMLAR