Telefon Taksit Sayılarında Değişiklik! İşte Yeni Taksit Sayıları

cep telefonu taksit

Türkiye’de yaşayan vatandaşların borçluluk oranlarındaki artışın ardından getirilen çeşitli elektronik ürünlere taksit yasağı, yapılan değişiklikle esnetildi. Başta cep telefonu taksit sayılarında değişiklik yapılmasına yönelik alınan karar sonrasında, cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasının üzerinde olan cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı aşamayacak şekilde değiştirildi.

Resmi Gazete’nin bugün yayınlanan sayısında yer alan değişiklikle birlikte, banka kartları, kredi kartları ve kredi işlemleri ile finansman şirketlerinin kuruluş ve faaliyet esaslarını düzenleyen yönetmelik yeniden elden geçirildi. Düzenlenen yönetmelikle cep telefonu satın alımlarında uygulanan taksit sınırlaması esnetilirken, çeşitli yeni şartlar getirildi.

31 Ocak 2019’a kadar geçerli olacağı söylenen düzenlemenin sınırı 3,500 lira olarak gösterilirken, bu fiyatın altındaki telefonları satın almak isteyen kullanıcıların daha iyi taksit fırsatlarıyla karşılacakları belirtildi.

telefon taksit sayilari

Yeni cep telefonu taksit sayısı

Resmi Gazete’de yayınlanan ve yürürlüğe giren düzenlemenin 31 Ocak 2019’a kadar geçerli olacağının altı çizildi. Fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan cep telefonlarının kredi vadelerinin 12 ay, fiyatı 3.500 TL’den yukarıda olan telefonların kredilerinin ise 6 aydan uzun olamayacağı söylendi. Yapılan değişiklik hemen aşağıdaki gibi detaylandırıldı:

“3,500 TL altında fiyatı olan cep telefonlarının satışında öngörülen 12 taksit, 31 Ocak 2019 sonuna kadar uygulanacak. Kredi kartı taksit sayısı; elektronik eşya alımlarında üç ay, bilgisayar alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde, taşımacılık ile ilgili harcamalarda, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurtdışına ilişkin harcamalarda altı ay, havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama ile ilgili yurt içine ilişkin harcamalarda, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda ve sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde dokuz ay olarak uygulanacak.”